Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Ślub i wesele żydowskie

chanuka_foto
Żydzi bardzo wysoko cenią sobie instytucję małżeństwa. Świadczy o tym chociażby fakt, że słowo "poślubieni" w języku hebrajskim brzmi identycznie jak "uświęceni".

Ceremonia zaślubin odbywa się pod chupą - baldachimem, który jest symbolem nowego domu, który utworzą małżonkowie. Ceremonia małżeństwa podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich rozpoczyna się błogosławieństwem nad winem, a wieńczy ją założenie wybrance obrączki na palec.

Między pierwszą a drugą częścią odczytywana jest na głos ketuba, czyli dokument, w którym pan młody zobowiązuje się zapewnić bezpieczeństwo moralne i materialne swojej wybrance.

W drugiej części odczytywane jest siedem błogosławieństw - Sheva Brachot, które dotyczą między innymi instytucji małżeństwa. Po ich odprawieniu młoda para wypija kielich wina, który następnie owijany jest w serwetę i rozkruszony pod stopą pana młodego. Symbolizuje to, iż nawet w chwili największej radości nie można zapominać o zniszczeniu Jerozolimy.

Rozkruszaniu szkła towarzyszą radosne okrzyki "Mazal tov", co oznacza życzenia szczęścia i wszystkiego dobrego.

Po zaślubinach młoda para udaje się w odosobnione miejsce, aby tam przeznaczyć kilka chwil tylko dla siebie. Tymczasem rozpoczyna się przyjęcie weselne, podczas którego kobiety i mężczyźni bawią się oddzielnie. Tańce i śpiewy trwają do białego rana.
Projekt i realizacja: direktpoint