Środa, 2017.08.23 Apolinarego, Miły, Róży

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego

Akademicki_Chor_Uniwersytetu_Gdanskiego
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego powstał w 1971 roku. Do tej pory zespół wystąpił z kilkuset koncertami w Polsce i za granicą. Śpiewał w wielu krajach europejskich (m.in. w Austrii, Belgii, na Białorusi, w Bułgarii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, na Łotwie, Ukrainie, w Niemczech, w San Marino, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, we Włoszech) oraz w USA, Korei Południowej i Chinach. Chór kilkakrotnie występował także dla papieża Jana Pawła II - np. w 1997 r. uczestniczył w oprawie muzycznej mszy noworocznej w Watykanie inaugurującej obchody Tysiąclecia Gdańska.

W latach 1994 - 2000 współpracował z koordynowaną przez Collegium Musicum Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji Europejską Akademią Chóralną. To właśnie dzięki tej współpracy chórzyści Uniwersytetu Gdańskiego przygotowali nagrania płyt kompaktowych dla EMI-Classics oraz występowali między innymi wraz z Sudwestdeutschen Rundfunk Sinfonieorchester (Baden-Baden/Freiburg) w takich miejscach jak bremeńska Glocke Saal (1995,1997,1998), Brucknerhaus w Linz (1997), Strasburg - na 58 Światowym Festiwalu Muzyki (1996), Brahmsaal w Karlsruhe (1997), wiedeńska Złota Sala Towarzystwa Muzycznego (1998), nowojorska Carnegie Hall (1999) czy Targi EXPO 2000 w Hanoverze.  Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego w sierpniu 2005 roku wystąpił podczas koncertu Jeana Michela Jarre’a. Koncert, który obejrzało na żywo 100 tys. osób, został zorganizowany z okazji rocznicy 25 - lecia Powstania Solidarności i Podpisania Porozumień Sierpniowych.  Zespół zaśpiewał także w czasie koncertu „Drogi do wolności”, kiedy publiczności po raz pierwszy została zaprezentowana Kantata o wolności, utwór skomponowany specjalnie z okazji 25 - lecia Powstania Solidarności przez znanego kompozytora Jana Karczmarka.

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji. W swoim dorobku ma szereg nagród zdobytych na wielu konkursach i festiwalach polskich i zagranicznych. Ostatnie z nich to: Złoty Dyplom na IV Międzynarodowym Konkursie Chórów w Riva del Garda (Włochy, 1996), I nagroda i wyróżnienie na II Międzynarodowym Konkursie Pieśni Chóralnej Hora Cantavi w Suwałkach (1999), I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (2000) , I nagroda i Nagroda Specjalna Miasta Wiednia za największą liczbę zdobytych punktów na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. F. Schuberta w Wiedniu (2000); I Nagroda w kategorii chórów studenckich na Ogólnopolskim Turnieju Chórów LEGNICA CANTAT 32 (2001), Złoty Dyplom na Międzynarodowym Konkursie Chórów w Riva del Garda (Włochy, 2001); 2 Złote Medale w kategoriach musica sacra i mieszanych zespołów kameralnych, a także Srebrny Medal w kategorii folklorystycznej na II Olimpiadzie Chóralnej w Busan (Korea Pd, 2002); I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym na Malcie (2003); Grand Prix oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu Wejherowo 200; Złota Nagroda, nagroda specjalna za dobór repertuaru oraz wyróżnienie dla dyrygenta za znakomite prowadzenie zespołu na XV Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze (Czechy, 2005), dwa srebrne medale na IV Olimpiadzie Chóralnej w Xiamen (Chiny 2006); złota nagroda w kategorii chórów mieszanych, złota nagroda w kategorii folklor, nagroda specjalna za dramaturgię oraz Grand Prix Festiwalu na XX. Międzynarodowym Festiwalu Chórów Akademickich w Pardubicach (Czechy, 2008).

W 2006 roku Chór UG świętował 35 lecie działalności. W trakcie koncertu 16 września doszło do  prawykonania Mszy na chór i trio jazzowe, która napisana została specjalnie z okazji jubileuszu zespołu. Za swą działalność chór został wyróżniony min. Medalem Wojewody Pomorskiego - Sint Sua Premia Laudi, Gryfem Pomorski - wyróżnienie przyznawane przez Marszałka województwa pomorskiego, Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Medalem Uniwersytetu Gdańskiego.

Chór Uniwersytetu Gdańskiego oprócz utworów a cappella polskich i zagranicznych kompozytorów reprezentujących różne style muzyczne i epoki posiada w swoim repertuarze również muzykę oratoryjną między innymi J. S. Bacha, L. van Beethovena, L. Bernsteina, J. Brahmsa, A. Brucknera, M. Duruflego, G. Faurego, H. M. Góreckiego, J. Haydna, G. F. Handla, S. Moniuszki, G. Mahlera, W.A. Mozarta, C. Orffa, G. Pucciniego, A. Ramireza, G. Rossiniego, J. Sibeliusa, G. Verdiego, B.A. Zimmermanna. Zespół w swoim dorobku ma także prawykonania utworów współczesnych kompozytorów polskich m.in.: W.H. Czaji, H.Czyżewskiego, E. Głowskiego, K. Guzowskiego, Z. Kozuba, T. Krezymona, S. Kwiatkowskiego, H. Łopaszyńskiej, E. Popławskiego, A. Blocha, M.Bembinowa.

W ciągu całego okresu działalności Chórem Uniwersytetu Gdańskiego dyrygowali: Henryk Czyżewski (założyciel zespołu), Grzegorz Rubin, Waldemar Czaja.

Od 1992 roku dyrygentem i dyrektorem artystycznym Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego jest Marcin Tomczak.
Projekt i realizacja: direktpoint