Środa, 2017.09.20 Eustachego, Faustyny, Renaty

Kodeks atlantycki Leonarda po raz pierwszy na wystawie

Kodeks atlantycki Leonarda da Vinci, z rysunkami anatomicznymi, architektonicznymi i inżynieryjnymi, na początku września zostanie po raz pierwszy wystawiony na widok publiczny w Mediolanie.

Zbiór rysunkowych notatek Leonarda - 1750 rysunków na 1119 kartach wielkości 64 na 43 cm - powstał w latach 1489-92. Zebrany w 12 tomach, jest największym zbiorem rękopisów renesansowego mistrza. Nazwany został atlantyckim ze względu na wielkość kart, formatu atlasu. Przechowywany jest w Bibliotece Ambrozjańskiej w Mediolanie.

Kodeks, prezentowany na zmienianych co trzy miesiące zestawach 25 plansz, będzie można oglądać od 10. września. Wystawa zakończy się w 2015 roku - poinformowali na konferencji prasowej organizatorzy tego wydarzenia.

W 2015 roku z okazji wystawy światowej Expo w Mediolanie cykl prezentacji kodeksu zakończy się, według organizatorów, "tytaniczną wystawą poświęconą Leonardowi da Vinci", na której znajdą się dzieła artysty z różnych muzeów europejskich.

Do końca sierpnia br. można już oglądać dwie strony Kodeksu w mediolańskim ratuszu. Rysunki przedstawiają parę kompasów oraz manewry morskie. 
Projekt i realizacja: direktpoint