Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli

Antologia Macierzyństwo bez lukru nie tylko w sieci

macierzynstwo_bez_lukru_okladka
Macierzyństwo bez lukru to rzecz bez precedensu, niespotykana do tej pory w Polsce ani na świecie: trzydzieści matek skrzyknęło się przez Internet i stworzyło antologię tekstów ze swoich blogów, by pomóc Mikołajkowi choremu na rdzeniowy zanik mięśni (SMA I).

Antologia, dystrybuowana do niedawna przez Internet w postaci e-booka, ukazała się drukiem. Egzemplarz książki został dołączony do najnowszego numeru "Czasu Kultury". Książkę można kupić wraz z magazynem w salonach Empiku oraz na stronie czasopisma.

Autorki piszą o sobie: "Wszystkie jesteśmy matkami, mamy małe i duże dzieci, małe i duże problemy, wszystkie piszemy o tym, co nas cieszy, smuci, przeraża. Piszemy o prawdziwym życiu matki w XXI wieku, bez retuszu, bez lukru. Tu nie znajdziesz ckliwych obrazków z reklamy, ale pulsujące, barwne życie. I choć czasami mamy dość, padamy z nóg i marzymy o bezludnej wyspie, to przecież jesteśmy szczęśliwe i nie zamieniłybyśmy się z nikim".

W antologii znalazły się teksty zabawne, gorzkie, smutne, dosadne, refleksyjne. Ich wielkim atutem jest to, że wszystkie są prawdziwe, a w każdej opowieści czytelniczki-matki odnajdą cząstkę siebie, echo swoich wyborów, lęków, uczuć, wątpliwości, codziennych sytuacji.

Dzięki funduszom uzyskanym między innymi ze sprzedaży tej antologii Ania i Marcin, rodzice Mikołajka, będą mogli kupić potrzebne urządzenia i opłacić rehabilitację synka.

Antologia, dostępna do tej pory jako e-book, ukazała się drukiem jako dodatek do numeru poznańskiego pisma "Czas Kultury" poświęconego w całości antymacierzyństwu.

Czas Kultury 4/2011: [ANTY]MACIERZYŃSTWO
"Macierzyństwo to doświadczenie śmierci" - stwierdziła niedawno Rachel Cusk, słynna brytyjska pisarka, której radykalna krytyka społeczeństwa matek sprowokowała w Polsce wyjątkowo osobistą debatę dziesiątek kobiet, teoretycznie lub praktycznie mierzących się z nieoczywistą rolą Dobrej Matki.

"Czas Kultury" przyłącza się do trwającej dyskusji i wraz ze swoimi autorkami - studentkami, matkami, blogerkami, pisarkami - analizuje kulturowy skład różnych wizji macierzyństwa. Jak mówi przywołana w jednym z esejów Ann Dally: "Matki zawsze były, ale macierzyństwo zostało wymyślone". Nadszedł czas, aby przekonać się, skąd dobiega głos Wielkiej Matki, który kolejne pokolenia kobiet wyposaża w obowiązkową wyprawkę nakazów, przekonań i zachowań. W zaskakujących tekstach kolejnego numeru autorki pokazują najlepsze techniki obrony przed przymusowymi atrybutami macierzyństwa: poświęceniem i rozgoryczeniem. Czy Matce Polce uda się uciec z pomnika i przede wszystkim być sobą?

Serwis Pozytywy.com jest patronem medialnym antologii Macierzyństwo bez lukru.
Projekt i realizacja: direktpoint