Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli

34. album Asteriksa na 50-lecie serii

zlota_ksiega_asteriksa_okladka
Wbrew od wielu lat pojawiającym się prognozom czarnowidzów, nadal ukazują się kolejne tomy przygód sławnych galijskich wojowników - Asteriksa i Obeliksa. Nestor francuskiego komiksu, Albert Uderzo, nie zamierza kończyć rysowniczej kariery, czego dowodem jest 34. album serii. Jest to tom wyjątkowy, gdyż powstał specjalnie na okrągłą, pięćdziesiątą rocznicę narodzin sagi o celtyckich wojownikach przeciwstawiających się potędze Cezara. Polska premiera albumu Złota Księga Asteriksa została zaplanowana na 22. października.

Asteriks i jego przyjaciele pojawili się po raz pierwszy na łamach magazynu komiksowego "Pilote" w roku 1959. Scenariusz serii pisał autor znakomitego Mikołajka, René Goscinny, a rysunkami zajmował się Albert Uderzo. Ich współpraca trwała prawie dwadzieścia lat - po śmierci Goscinnego Uderzo sam kontynuował pracę nad cyklem.

Jak przystało na prawdziwe urodziny, pod bramą osady galijskich bohaterów pojawia się cały tłum gości, znanych czytelnikom z poprzednich tomów serii: i piękna Kleopatra ze swym złośliwym kochankiem Cezarem, i ważący niezwykłe napoje druidzi, i szalony architekt Numernabis, i ciągle zatapiani przez Galów wikingowie... Cały świat antyczny zjechał się nad armorykańskie klify. Oczywiście, niezwykli goście przywieźli ze sobą niezwykłe prezenty, jakimi chcą obdarować Asteriksa i Obeliksa, a także pozostałych jubilatów - czyli wszystkich mieszkańców Wioski Szaleńców.

Spotkanie urodzinowe jest okazją nie tylko do wspomnień, ale przede wszystkim do snucia wielkich projektów na przyszłość. Asteriks i jego przyjaciele wcale się nie zestarzeli (choć próbkę stetryczałych bohaterów autor serwuje czytelnikom na początku Złotej Księgi), nadal są pełni woli walki z Rzymianami, żądzy przygód i poznawania najdalszych zakątków świata. Czyżby Uderzo planował dla nich kolejne podróże?

Rocznicowy album został drobiazgowo narysowany oraz wzbogacony wieloma rzadko spotykanymi w sztuce komiksowej pomysłami graficznymi, m.in. przewodnikiem turystyczno-kulinarnym po Galii oraz przeróbkami sławnych obrazów na modłę "galijską". Poza tym tom pełen jest cytatów i nawiązań do poprzednich części cyklu, co na pewno sprawi wielką frajdę milionom miłośników Asteriksa na całym świecie.
Projekt i realizacja: direktpoint