Środa, 2017.08.23 Apolinarego, Miły, Róży

Grace Jones - biografia

Grace Jones urodziła się 19 maja 1952 roku w Kingston na Jamajce. Córka  murzyńskiego pastora i polityka z Jamajki w 1962 r. znalazła się wraz z rodzicami w Stanach Zjednoczonych. Zanim rozpoczęła karierę jako modelka studiowała w szkole teatralnej na Uniwersytecie w  Syracuse.

Jako 25-latka zapewniła sobie współpracę ze znanymi producentami nagrań i muzykami. W 1977 roku podpisała kontrakt z wytwórnią muzyczną Island Records. W kolejnych latach ukazywały się jej 3 albumy - debiutanckie Portfolio (1977), Fame (1978) i płyta Muse (1979).

Szybko zdobyła uznanie bywalców ekskluzywnych klubów tańca na całym świecie i błyskawicznie stała się hitem na nowojorskiej scenie klubowej. Grace Jones stala się najbardziej wyrazistym artystą wywodzącym się z nowojorskiego, hedonistycznego klubu Studio 54. Na wampa amerykańskich dyskotek została wykreowana przez znanego paryskiego projektanta mody Jeana-Paula Goude'a. W tym okresie Grace Jones niezwykle aktywnie uczestniczyła też w życiu paryskiego świata mody. Jej androgeniczny, stanowczy wygląd był inspiracją dla wielu projektantów. 

Gdy na początku lat 80. nasilił się w Stanach ruch antydisco, Grace Jones zdecydowała się  skupić na stylu new wave i na bardziej eksperymentalnych dźwiękach. Wynikiem tego były najbardziej znane produkcje artystki - płyty Warm Leatherette (1980) i Nightclubbing  (1981).

Po 1982 roku skupiła  się na karierze filmowej. Wcześniejsze doświadczenia z filmem, w przygodowym Wojna Gordona (1973) Ossiego Davisa i rola Cuidy we francuskim filmie Attention les yeux (1975) Gearada Piresa pomogły jej przy kolejnych produkcjach.

Na dużym ekranie znakomicie wypadła w roli agresywnej twardej wojowniczki Zuli w filmie Conan Niszczyciel (1984) Richarda Fleischera z Arnoldem Schwarzeneggerem. Odniosła wielki sukces u boku Jamesa Bonda (Roger Moore) w filmie Zabójczy widok (1985) Johna Glena. Wcieliła się tam w rolę May Day, morderczyni i malowniczego wroga agenta 007.

W tym okresie wiele działo się w życiu artystki. Zagrała Conchitę w filmie Sjesta (1987) Mary Lambert. W 1985 roku wróciła do pracy nad kolejnym albumem angażując super producenta Trevora Horna (Frankie Goes to Hollywood), który wyprodukował singiel Slave to the Rhythm. Jeden z przebojów Grace Jones wykorzystał Roman Polański w filmie Frantic (1988). Zagrała ekstrawagancką postać Strange w komedii Bumerang (1992) z Eddie Murphym Reginalda Hudlina, a jej muzyczny hit La vie en rose (z repertuaru Edith Piaf) był motywem przewodnim w filmie Roberta Altmana Pret-a-Porter (1994).

Grace Jones zawsze miała skłonność do współpracy z wielkimi postaciami świata rozrywki. Na jej drodze pojawił się też sam Chic’s Nile Rodgers, który współpracował  między innymi z Madonną, Duran Duran, Dianą Ross czy z Davidem Bowie. To właśnie on czuwał nad albumem Inside Story i wyprodukował mega hit I'm Not Perfect (But I'm Perfect for You). W latach 2001-2005 występowała w sadze o legendarnym afrykańskim wojowniku Shaka Zulu.

Ci którzy bezpośrednio nie zetknęli się z twórczością Grace, na pewno mieli do czynienia z muzyką artystki, która znajduje się na wielu modnych obecnie składankach muzycznych, zarówno krajowych (Pinacolada, Pozytywne Wibracje) jak i zagranicznych (Hotel Costes, Budda Bar).
Projekt i realizacja: direktpoint