Środa, 2017.10.18 Hanny, Klementyny, Łukasza

Agnieszka Pakuła - portrecistka stanów ducha

Agnieszka_Pakula_foto
Agnieszka Pakuła - malarka, zajmuje się również ilustracją i komiksem. Urodziła się w Warszawie w 1986. W 2010 uzyskała dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w pracowni prof. Antoniego Fałata w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Maluje silne, ekspresyjne obrazy, które swoją formą i wymową stoją w opozycji do współczesnego trendu idealizacji, obecnego w reklamie, środkach masowego przekazu, czy internecie. Nie kreuje też nowej rzeczywistości, ale skupia się na człowieku i jego dwuznacznej, skomplikowanej naturze.

Poprzez ekspresyjny i werystyczny sposób malowania przywołuje pierwotne instynkty i drzemiącą w każdym z nas zwierzęcość, którą na co dzień staramy się ukryć. Portrety i akty stają się odzwierciadleniem stanu ducha, a nie zwykłymi przedstawieniami.

Roczne doświadczenie z pracą w agencjach reklamowych i zetknięcie się z projektowaniem graficznym zainspirowało ją do typograficznych eksperymentów w malarstwie. Posługując się cytatami z literatury czy też wypowiedziami portretowanych osób, autorka nadaje obrazom szerszy kontekst lub kieruje myśli widza w wybraną stronę. Ważne jest, w jaki sposób odpowiednio dobrany cytat, a nawet krój czcionki, może zmieniać znaczenie neutralnej z pozoru pracy.

Istotnym źródłem inspiracji jest dla niej również historia, a zwłaszcza II wojna światowa, sytuacja ekstremalna, będąca zarazem laboratorium ludzkich charakterów. Najważniejszy pozostaje tu zawsze aspekt psychologiczny i mnogość postaw oraz fakt, że są one bardzo trudne do jednoznacznego ocenienia przez współczesnego odbiorcę, żyjącego w miarę spokojnym i bezpiecznym świecie.

Agnieszka Pakuła zajmuje się również ilustracją i komiksem (publikacja pracy Za piętnaście piąta w antologii Powstanie ‘44 - konkurs Muzeum Powstania Warszawskiego, 2011), a także muralem (prace wykonane z grupą The Painters m.in. dla warszawskiego Klubu Chwila, Uniwersytetu Warszawskiego i Teatru Rozmaitości). Od maja 2012 jest również organizatorką i pomysłodawczynią międzynarodowego projektu street artowego "Mosaik Project", w którym biorą udział artyści z Polski, Niemiec, Brazylii i Szkocji.

Pierwsza samodzielna wystawa Agnieszki Pakuły zatytułowana Think Different odbędzie się w Domu Artysty Plastyka, galeria 3678, ul. Mazowiecka 11a, w Warszawie, w dniach 01.02-14.02 2013, nd.-śr. 11.00-18.00, czw., pt., sb. do 21.30. Wstęp wolny.
Projekt i realizacja: direktpoint