Środa, 2017.09.20 Eustachego, Faustyny, Renaty

Tymek i Mistrz w ruchomych obrazkach

tymek_i_mistrz_kadr
Powstaje filmowa adaptacja komiksu Tymek & Mistrz Tomka Leśniaka i Rafała Skarżyckiego. Obaj autorzy popularnej serii pracują nad serialem animowanym, planują także zrealizowanie pełnometrażowego filmu. W Sieci pojawił się pierwszy zwiastun.

Nad ekranizacją Tymka & Mistrza pracuje ekipa, która wcześniej zajmowała się przeniesieniem na taśmę filmową przygód Jeża Jerzego. Obok twórców komiksu są to Jakub Tarkowski i Wojtek Wawszczyk, którzy wspólnie z Tomaszem Leśniakiem zajęli się reżyserią. Ekipa pozyskała do współpracy jeszcze jednego znanego twórcę komiksów - Jakuba Rebelkę.Bohaterami komiksu dla dzieci Skarżyckiego i Leśniaka są stary mag Mistrz i jego młody uczeń Tymek. Historyjki z tej serii ukazywały się w "Gazecie Wyborczej" od 2001 do 2004 r. W 2003 r. wydawnictwo Egmont rozpoczęło publikowanie albumów o Tymku i Mistrzu (w sumie ukazało się sześć), a w 2007 r. komiks został opublikowany w belgijskim magazynie "Spirou".

Wybrane epizody z Tymka & Mistrza trafiły do podręczników języka polskiego (m.in. publikowanych przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Nową Erę, Jukę, OPERON), a sam komiks jest na liście lektur polecanych przez Ministerstwo Edukacji.
Projekt i realizacja: direktpoint