Środa, 2017.10.18 Hanny, Klementyny, Łukasza

Marek Grela - satyryk, karykaturzysta

marek_grela_foto
Choć ma dopiero dwadzieścia kilka lat, to sukcesów i zrealizowanych projektów mógłby pozazdrościć mu niejeden pięćdziesięciolatek. Po raz pierwszy amatorzy dobrej kreski mogli podziwiać prace trzynastolatka z Tychów podczas wystawy w 1999 roku. Wystawy będącej nagrodą w konkursie plastycznym SDK "Tęcza" w rodzinnym mieście artysty. Dalsze sukcesy były tylko kwestią czasu.

Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury i Partii Dobrego Humoru. W 2007 i 2008 roku był naczelnym karykaturzystą telewizyjnej Gali "Świry". Znanych w krzywym zwierciadle jego autorstwa można było zobaczyć w "Dzień Dobry TVN" oraz w "Pytaniu na śniadanie", gdzie była okazja, by podejrzeć jego warsztat i sposób tworzenia podczas transmisji "na żywo". Prace Marka dotarły nawet do Rumunii, by zasilić szeregi polskich artystów w międzynarodowym projekcie "Great Romanian Personalities".

Od 2011 roku regularnie publikuje karykatury radnych sejmiku województwa wielkopolskiego w "Monitorze Wielkopolskim". Wielokrotnie "pokazywał się" na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Bytomiu, Warszawie, Katowicach, a w grudniu 2012 wziął udział w największej od 1977 roku wystawie polskiej karykatury i rysunku satyrycznego z okazji 25-lecia SPAK.

Rok 2013 stoi pod znakiem projektu SMILEsia - wielkiej trasy wystawowej po całym kraju.
Projekt i realizacja: direktpoint