Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli

Nowa książka Marty Podgórnik

marta_podgornik_foto
Ubiegłoroczna laureatka Literackiej Nagrody Gdynia Marta Podgórnik jesienią opublikuje tom z premierowymi wierszami. Zbiór Zawsze będzie ósmą publikacją autorki w Biurze Literackim. Pierwsza od dwóch lat premierowa książka Podgórnik przyniesie trzydzieści słodko-gorzkich osobistych wierszy, które będą niemałym zaskoczeniem także dla wiernych czytelników poetki.

Zawsze powstawało przez ostatnie dwa lata - w tym samym czasie, kiedy poprzednia książka autorki Rezydencja surykatek (2011) nominowana była do najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce, zdobywając elitarną Literacką Nagrodą Gdynia. Uznawana przez wielu czytelników za najważniejszą poetkę swojego pokolenia Podgórnik została wreszcie doceniona przez krajowych krytyków.

Wiersze autorki tłumaczone były na kilka języków, w tym szwedzki. Udane ubiegłoroczne występy Podgórnik w kraju nagrody Nobla zaowocują wkrótce publikacją książki.

Urodzona w 1979 roku Marta Podgórnik zadebiutowała jako siedemnastolatka zbiorem Próby negocjacji wyróżnionym główną nagrodą w konkursie im. Jacka Bierezina.

Wszystkie kolejne książki, począwszy od Paradiso z 2000 roku, wydane zostały przez Biuro Literackie. Było to kolejno: Długi maj, Opium i Lament (2005), Dwa do jeden (2006), Pięć opakowań (2008), wspomniana już Rezydencja surykatek (2011) oraz tom Nic o mnie nie wiesz (2012), na który złożyły się wiersze wybrane przez Romana Honeta.
Projekt i realizacja: direktpoint