Poniedziałek, 2017.08.21 Franciszka, Kazimiery, Ruty

Karolina Breguła - poszukiwaczka miejsca sztuki w codzienności

Karolina Breguła (ur. 1979) - artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i doktorantka tej uczelni.

Występowała i wystawiała w takich instytucjach jak: Muzeum Narodowe w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Kalmar w Szwecji czy Real Art Ways w Hartford w USA.

Laureatka m.in. nagrody Samsung Art Master, otrzymała stypendium Młoda Polska i stypendium Funduszu Wyszehradzkiego.

Autorka takich projektów jak: Formy Przestrzenne wobec katastrofy (2013), Fire-Followers (2013), Biuro tłumaczeń sztuki (2010) czy Niech nas zobaczą (2003).

W 2012 roku przeprowadziła performatywną konferencję interdyscyplinarną w Galerii El w Elblągu, a w 2013 miała wystawę indywidualną w Galerii Atlas Sztuki w Łodzi.

Mieszka i pracuje w Warszawie. Obecnie na Węgrzech bierze udział w programie rezydencyjnym Artist Quarter Budapest.

Jej głównym zainteresowaniem jest problematyka recepcji sztuki. Bada nieprofesjonalnych odbiorców sztuki i ich relację z dziełem. Szuka miejsca dla sztuki w codzienności i ról, jakie dziedzictwo może odgrywać we współczesnym świecie. Budowanie znaczeń i autoanaliza kultury stały się sensem jej najnowszej działalności artystycznej.
Projekt i realizacja: direktpoint