Środa, 2017.09.20 Eustachego, Faustyny, Renaty

Literacki Nobel 2013 dla Alice Munro

Alice_Munro_fot_Derek_Shapton
Kanadyjska pisarka Alice Munro, jedna z najbardziej cenionych autorek krótkich form prozatorskich, została laureatką literackiej Nagrody Nobla 2013. Właśnie mistrzostwo w tworzeniu współczesnych opowiadań zostało uhonorowane przez szwedzką Akademię.

Nobel trafi w tym roku do rąk pisarki cenionej nie tylko przez krytykę, ale także czytelników, również w naszym kraju. W najbliższym czasie planowane są kolejne polskie premiery kilku książek autorki nazywanej często "kanadyjskim Czechowem".

Obecnie w Polsce dostępne są jej zbiory opowiadań, m.in. Taniec szczęśliwych cieni, którym Kanadyjka debiutowała na rynku wydawniczym przed 45. laty oraz Drogie życie, które - jak zapowiedziała wiosną - jest ostatnią książką w jej karierze pisarskiej. Wydawnictwo Literackie, które opublikowało te tytuły (i trzy inne książki pisarki) zapowiada na rok 2014 kolejne dwa tomy Alice Munro: Księżyce Jowisza i Odcienie miłości (1986; nagroda Generalnego Gubernatora Kanady).

A już w paździeniku ma ukazać się jedyna powieść pisarki Dziewczęta i kobiety! (przekład: Paweł Łopatka) przygotowywana przez wydawnictwo W.A.B., które opublikowało wcześniej zbiory opowiadań Za kogo ty się uważasz? (przekład: Elżbieta Zychowicz) i Miłość dobrej kobiety (przekład: Agnieszka Pokojska).

Kolejną książką Munro, nad wydaniem której trwają prace w W.A.B., są Jawne tajemnice (przekład: Anna Przedpełska-Trzeciakowska).
Projekt i realizacja: direktpoint