Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli

Nowy album z przygodami Asteriksa

asterix_u_piktow_okladka
Asteriks u Piktów, 35. album serii zrealizowany w całości przez nowych autorów - Didiera Conrada (rysunki) i  Jeana-Yves`a Ferri (scenariusz) - ukaże się 24. października. W dniu światowej premiery ukaże się także polska edycja tego komiksu.

Wiadomość o nowym albumie z przygodami Asteriksa i Obeliksa zelektryzowała rzesze fanów przygód nieustraszonych Galów, którzy od pół wieku śmieszą i bawią pokolenia czytelników na całym świecie.

Seria francuskich komiksów, wymyślona w 1959 r. przez scenarzystę i mistrza humoru René Goscinny’ego oraz zdolnego rysownika Alberta Uderzo, od chwili premiery w październiku ’59  na łamach magazynu "Pilote" podbijała serca najpierw Francuzów i Belgów, a potem reszty świata. Asteriks stał się jednym z fenomenów kultury popularnej XX wieku.

Kiedy w listopadzie 1977 roku niespodziewanie zmarł René Goscinny, seria cieszyła się już zasłużoną renomą arcydzieła światowego komiksu, a inteligentne, pełne humoru i aluzji do współczesnej kultury scenariusze idealnie współgrały z perfekcyjną grafiką Uderzo.

Rysownik nie mogąc znaleźć scenarzysty, który potrafiłby utrzymać poziom i charakter serii, podjął się sam pisania kolejnych tomów i stworzył ich jeszcze dziesięć. Częstotliwość powstawania nowych albumów bardzo się jednak zmniejszyła i wydawało się, że Asteriks podzieli los innego arcydzieła komiksu frankobelgijskiego - serii Tintin stworzonej przez Hergé’ego, która po śmierci autora została nieodwołalnie zamknięta.

Od czasu, gdy Albert Uderzo w roku 2008 ogłosił decyzję o przejściu na artystyczną emeryturę i zakończeniu serii, miłośnicy sygnowanych jego nazwiskiem komiksów zdążyli oswoić się z myślą, że ich ulubionych bohaterów można będzie odtąd spotkać co najwyżej na wystawach retrospektywnych (w tym roku zaplanowano dwie: na międzynarodowym festiwalu komiksu w Angoulême oraz we francuskiej Bibliotece Narodowej), w kolejnych adaptacjach filmowych znanych już komiksów czy grach komputerowych.

Jednak na początku tego roku ogłoszono zapowiedź publikacji nowego, 35. albumu serii, zrealizowanego w całości przez nowych autorów: Didiera Conrada (rysunki) i  Jeana-Yves`a Ferri (scenariusz). Polska edycja albumu Asterix u Piktów w tłumaczeniu Marka Puszczewicza odbędzie się 24. października na Targach Książki w Krakowie.
Projekt i realizacja: direktpoint