Środa, 2017.08.23 Apolinarego, Miły, Róży

Co robić, gdy dopadnie Cię andropauza?

Specjaliści wyliczają, że andropauzie, czyli męskiej formie menopauzy, ulega około 10% mężczyzn. Z medycznego punktu widzenia chodzi o spadek ilości hormonów męskich w organizmie. Profesor Stefan Zgliczyński, prezes Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy dowodzi, że proces obniżania się poziomu testosteronu zaczyna się już w wieku 30 lat. Jako objawy wymienia m.in. uczucie zmęczenia, depresję, wzrost masy tłuszczu, a także zaburzenia snu.

- Trzeba dać sobie czas - radzi psycholog Alicja Kubiak z Ośrodka Psychoterapii Psychoanalitycznej ANIMA. - W przypadku kryzysu wieku średniego nie należy zachowywać się jak dziecko burzące uderzeniem pięści wieżę z klocków, która mu nie wyszła. Łatwiej wszystko przekreślić i zniszczyć niż odkryć, że mimo uszkodzeń ma jednak jakąś wartość.

Żeby odnaleźć to, co było w życiu cenne, trzeba dać sobie czas. Ważna jest wtedy pomoc najbliższych. Trzeba rozmawiać, ale nie chwalić na przykład pracy, z której osoba przeżywająca kryzys jest niezadowolona. Pochwały nie pomagają. Sensowniejsze jest szukanie pozytywów i tego, co ocalało. Taką wartością może być rodzina czy jakaś pasja.

Najważniejsze, aby w życiu nie stawiać tylko na jedną kartę, nie ograniczać się do działalności jednego typu, żeby po załamaniu się jakiejś wartości, na przykład utracie pracy, nie zostać z pustymi rękami - radzi Alicja Kubiak.
Projekt i realizacja: direktpoint