Niedziela, 2017.08.20 Bernarda, Sabiny, Samuela

Gustaw Holoubek nie żyje

Jeden z najznakomitszych polskich aktorów filmowych i teatralnych - Gustaw Holoubek - zmarł 6 marca 2008 w wieku 85 lat. Był także reżyserem, pedagogiem oraz posłem i senatorem. Za swoją pracę twórczą otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Na Festiwalu Camerimage 2005 uhonorowany został "Specjalną nagrodą operatorów dla aktora za całokształt twórczości".

Urodził się 21 kwietnia 1923 w Krakowie, gdzie ukończył Państwową Szkołę Dramatyczną. W roku 1947 zadebiutował na deskach teatru a sześć lat później odegrał swoją pierwszą rolę filmową. Do historii przeszły jego teatralne role w sztuce Ugo Bettiego Trąd w pałacu sprawiedliwości, w Diable i Panu Bogu Sartre'a, czy słynna rola Konrada w Dziadach Adama Mickiewicza. Jako aktor filmowy współpracował między innymi z Wojciechem Jerzym Hasem i Tadeuszem Konwickim i wystąpił w takich filmach jak Pętla, Salto, Rękopis znaleziony w Saragossie czy Lawa.

W latach 1972-1982 obejmował stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie, z którego został odwołany po wprowadzeniu stanu wojennego. Był także dyrektorem artystycznym Teatru Ateneum oraz profesorem warszawskiej Akademii Teatralnej.

Forumowe komentarze

portret użytkownika marysza

Gustaw Holoubek nie żyje.

Jeżeli zamykasz oczy i pod powiekami masz obraz tych twórców,którzy zostawili tam swój obraz,a w sercu żal to znaczy,że byli wielcy.Pozostawił po sobie niewypełnioną pustkę i żal,za tym co odchodzi bezpowrotnie to jest honor,wola walki,i człowieczeństwo.Pan Gustaw to postać aktora nieskalana reklamą pogonią za sławą.Piękna postać aktora.
Projekt i realizacja: direktpoint