Środa, 2017.08.23 Apolinarego, Miły, Róży

Pegaz Tuwima wraca po 60. latach

pegaz_deba_okladka
Niezwykła książka Juliana Tuwima Pegaz dęba wróci na półki księgarskie po 60. latach nieobecności na rynku. Książka ma ukazać się 4. października nakładem Wydawnictwa Iskry.

"To książka-legenda, książka kultowa - nawet dla tych, którzy nie lubią tego określenia. Wydana raz, sześćdziesiąt lat temu. Znana w małych fragmentach liczniejszym czytelnikom, ale dla ogółu czytających niezwykle trudno dostępna - przecież w świadomości kulturalnej cały czas obecna" - napisał w recenzji Pegaza Jerzy Bralczyk.

Pegaz dęba czyli panopticum poetyckie wydany w niewielkim nakładzie w 1950 roku jest doskonałym świadectwem mistrzostwa Tuwima w dziedzinie humorystyki. Autor, znany ze swojej erudycji, ale i specyficznego poczucia humoru, w niezwykle zabawny sposób uzmysławia czytelnikowi, jak ciekawy jest język sam w sobie i że może służyć do zabawy, nie tylko do opisów rzeczywistości. Tuwim, przywołując szereg niebanalnych palindromów, kunsztownych rymów, zadziwiających kalamburów i innych absurdalnych językowych wynalazków, wprowadza czytelnika w magiczny świat, w którym słowa pokazują swoje zadziwiające oblicze.

"Pegaz dęba to książka o języku. Ale nie o języku jako narzędziu komunikowania czy środku porozumiewania się. To rzecz o języku nieprzezroczystym, takim, który uwagę czytelnika koncentruje na sobie. A mało jest rzeczy tak ciekawych, jak język, może zwłaszcza wtedy, gdy przestaje się zajmować nudnym opisywaniem rzeczywistości i zwykle mało udanymi próbami kontaktowania ludzi. Język sam, w sobie, dla siebie, potrafi najwięcej. Jego forma staje się wspaniałą treścią. Nieprawdopodobnie kunsztowne rymy, zadziwiające kalambury, tajemniczo dziwaczne palindromy, nonsensowne językowe wynalazki i absurdalne akrostychy - dają poczucie kontaktu z absolutem. Język, wyzwolony z niezasłużenie służebnej funkcji nosiciela sensu, bawi się sam ze sobą, a my możemy tylko się temu przyglądać, odkrywając coraz to nowe jego możliwości" - napisał profesor Bralczyk.

Pewne wyobrażenie o zawartości książki daje spis rzeczy:
Przedmowa
1. Rymy
2. Wiersz a pamięć
3. Anagram
4. O pewnej kobyle i rakach
5. Wiersze a liczby
6. Melanż, makaron i inne specjały
7. Centon
8. Tauto- i lipogramy
9. Traduttore - traditore
10. Czterowiersz na warsztacie
11. Traktat o akrostychu
12. Wiersze-kobierce i wiersze-obrazki
13. Kalambur, czyli karambol
14. O naśladowaniu obcych języków
15. Atuli mirohłady
16. Śladami Guliwera
17. Abecadło z pieca spadło
18. Ksiądz Dembołęcki i jego parafianie
19. Zarys ćwierkologii
20. W oparach absurdu
21. Varia i inne variactwa
Index

Książka zostanie wydana w trwardej okładce z obwolutą, w opracowaniu graficznym Andrzeja Bareckiego.
Projekt i realizacja: direktpoint