Środa, 2017.08.23 Apolinarego, Miły, Róży

Udostępnianie dzieł sztuki niewidomym

Kilkunastu studentów białostockich uczelni zgłosiło się do projektu nauki tworzenia audiodeskrypcji dzieł sztuki. Przygotowywać będą opisy wystaw w Galerii Arsenał w Białymstoku, umożliwiające pełniejszy kontakt ze sztuką osobom niewidomym i niedowidzącym.

Audiodeskrypcja zapewnia osobom niewidzącym odbiór wizualnej twórczości artystycznej. Polega na opisywaniu przez lektora tego, co dzieje się np. w filmie lub spektaklu teatralnym, między dialogami bohaterów ale także na opisywaniu zabytków czy dzieł sztuki.

W praktyce polega to na tym, że osoby niewidome korzystają ze specjalnych zestawów słuchawkowych i słyszą specjalnie dla nich przygotowany opis scen w filmie lub opis przedmiotów czy obrazów na wystawie w muzeum.

Szkolenie z audiodeskrypcji wystaw w Białymstoku będzie miało miejsce w weekend, do środy mogli zgłaszać się chętni. Jak powiedziała Joanna Dolecka z Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku, zgłosiło się piętnaście osób m.in. studenci kulturoznawstwa, socjologii czy aktorstwa ale także np. elektroniki.

Wszystkie osoby muszą podpisać zobowiązanie, że potem wezmą udział w przygotowaniu audiodeskrypcji trzech kolejnych wystaw w Galerii Arsenał. W czasie szkolenia, będą uczyły się opisywania na potrzeby osób niewidomych prac Marka Kijewskiego, których wystawa zostanie otwarta w marcu.

Warsztaty poprowadzą założyciele Fundacji Audiodeskrypcja, białostoczanie Tomasz Strzymiński i Barbara Szymańska. W ich ocenie, to pierwsze takie szkolenie w naszym kraju.

Pierwsze poważne próby z audiodeskrypcją odbyły się w Białymstoku w 2006 roku, gdy z inicjatywy Tomasza Strzymińskiego miejscowe kino Pokój zaczęło organizować seanse filmowe z audiodeskrypcją.

Potem miała miejsce pierwsza próba ze spektaklem teatralnym w Białostockim Teatrze Lalek, a także prezentacje filmów z audiodeskrypcją w innych miastach (m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni). 
Projekt i realizacja: direktpoint