Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli

Pan Śmierć, zaraza i inne historie

Czterej autorzy wydawani przez kulturę gniewu - Max Andersson, Marek Lachowicz i Tomek Kuczma oraz Łukasz Ryłko - spotkają się z miłośnikami opowieści z dymkiem podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Wydawnictwo przygotowało także na imprezę cztery premierowe albumy.

Uczestnicy tegorocznego MFK jako pierwsi będą mogli wziąć do ręki najnowsze albumy kultury gniewu. Do księgarń komiksy Black Hole Charlesa Burnsa, Dorysuj mu wąsy Lachowicza i Kuczmy, Pan Śmierć i dziewczyna Anderssona oraz Śmiercionośni Ryłki trafią w przyszłym tygodniu.

Premierowe albumy

Black Hole
Komiks legenda. Dziejąca się w latach 70. historia grupy nastolatków z Seattle. Szaleje wśród nich dziwna zaraza, która objawia się niezwykłymi, często przerażającymi mutacjami i deformacjami. Plaga dotyka jednak tylko tych, którzy rozpoczęli życie seksualne.
Niepokojąca, mroczna atmosfera, niebanalni bohaterowie i artystyczne mistrzostwo rysownika i scenarzysty Charlesa Burnsa uczyniły z Black Hole jeden z najsłynniejszych komiksów ostatnich lat. Jego autor należy dziś do absolutnej czołówki komiksiarzy i ilustratorów. Zadie Smith, autorka m.in. Białych zębów i O pięknie, poprosiła go o wykonanie ilustracji na okładkę zbioru opowiadań, którego jest redaktorką. Według magazynu "Time" Black Hole to jedna z 10 najwybitniejszych powieści graficznych w historii.

Dorysuj mu wąsy
Drugi album z przygodami słynnego Człowieka Paroovki. Tym razem zmierzy się on m.in z Gangiem Wąsaczy - Bohdanem, Ryszardem i Bogdanem - który za wszelką cenę chce opanować czarny rynek biletów komunikacji miejskiej. A przynajmniej dokonać jakiegoś spektakularnego napadu na zajezdnię autobusową .To wszystko w rytm przebojów Budki Suflera oczywiście.

Pan Śmierć i dziewczyna
Pan Śmierć - były telewizyjny gwiazdor zepchnięty na margines i zapomniany; Candy - młoda dziewczyna uciekająca przed swoim mężem, który multiplikuje się przy pomocy wągrów i spermy; narządy wewnętrzne - zbuntowane przeciwko swoim właścicielom i marzące o wolności. To tylko niektóre z postaci, które spotka czytelnik w komiksie Pan Śmierć i dziewczyna. Najnowszy album Maxa Anderssona, twórcy głośnego Pixy, to zbiór komiksowych nowel, które powstawały na przestrzeni kilkunastu lat i stanowią doskonałą prezentację wyjątkowego talentu tego szwedzkiego twórcy.

Śmiercionośni
Chłopiec mszczący się za śmierć ulubionego kanarka. Pisarz chcący sprzedać duszę diabłu za odrobinę talentu. Niezwykła kobieta chcąca przeżyć niezapomnianą noc. Detektyw będący na tropie tajemniczych porywaczy. Losy tych postaci przetną się na kartach komiksu Śmiercionośni. Zabawna, ale także melancholijna opowieść Łukasza Ryłko pełna jest nawiązań do filmu i literatury. Czasem są one wyraźne, czasem sprytnie ukryte, gdzieś na drugim planie. Ich odnajdywanie to tylko jedna z wielu przyjemności płynących z lektury Śmiercionośnych. Autor komiksu jest kilkukrotnym laureatem Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi.


Spotkania autorów kultury gniewu na 18. MFK
6 października (sobota)

Spotkania autorskie:
- godz. 11.30 - Komiksowe podroby - spotkanie z autorami Człowieka Parówki - sala 221 (ŁDK, ul. Traugutta 18)
- godz. 13.15 (przeniesione z 10.45!) - Czas na debiut - spotkanie z Łukaszem Ryłko - sala 221 (ŁDK, ul. Traugutta 18)
- godz. 15.00 - Underground po szwedzku - spotkanie z Maxem Anderssonem - Duże Kino (ŁDK, ul. Traugutta 18)
- godz. 15.00 - Post-PRODUKT-cja - spotkanie ze Śledziem i KRLem - (ŁDK, ul. Traugutta 18)

Autografy:
- 13.00 - Śledziu + KRL - sala 304 (ŁDK, ul. Traugutta 18)
- 16.00 - Max Andersson + Marek Lachowicz + Tomek Kuczma + Łukasz Ryłko - sala 304 (ŁDK, ul. Traugutta 18)
Projekt i realizacja: direktpoint