Środa, 2017.08.23 Apolinarego, Miły, Róży

Mlekovita: u nas tylko sól spożywcza

Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita wydała oświadczenie, że "do produkcji swoich produktów stosowała wyłącznie sól spełniającą wymagania jakościowe soli spożywczej". Potwierdził to Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek.

Oświadczenie Mlekovity związane jest z aferą solną, która została ujawniona tydzień temu: do wielu firm spożywczych trafiła zamiast soli spożywczej duża partia soli przemysłowej przeznaczonej m.in. do posypywania zimą ulic. Trzy firmy, które sprzedawały sól przemysłową producentom żywności, zostały zamknięte przez poznańską policję.

Próbki soli zostały przekazane do analizy, jednak tydzień po ujawnieniu afery wciąż nie wiadomo, czy i ewentualnie jakie szkodliwe dla zdrowia substancje ona zawiera.

Szef wielkopolskiego Sanepidu ujawnił, że w ponad 300 skontrolowanych zakładach produkujących żywność znaleziono ponad 100 ton soli przemysłowej. Została ona zabezpieczona, ale w sklepach mogą znajdować się produkty zawierające ten dodatek. Jednak ani Sanepid, ani Główny Inspektorat Weterynarii nie chce ujawnić listy produktów spożywczych, do których została dodana sól przemysłowa. A mogą to być towary 90 firm!

Państwowe instytucje ograniczają się do enigmatycznych stwierdzeń, że chodzi m.in. o buraki konserwowe, sałatki warzywne, paprykarz węgierski, a jako pierwsze produkty były wymieniane serki i jogurty "znanego producenta". Skoro instytucje powołane do udzielania obywatelom informacji zawiodły, nic dziwnego, że jedna z takich firm postanowiła przedstawić świadectwo jakości swoich produktów.

Na załączonych skanach można znaleźć dokumenty: oświadczenie i deklarację Mlekovity oraz komunikat Głównego Inspektora Weterynarii.
Projekt i realizacja: direktpoint