Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli

Finał Festiwalu Świdermajer 2012 - galeria

1. Festiwal Świdermajer przeszedł do historii. Przez 10 dni wielbiciele i pasjonaci architektury nadświdrzańskiej popularyzowali na wszelkie sposoby walory stylu tej unikatowej architektury. 20. maja w okalającym dawny Pensjonat Gurewicza parku odbył się uroczysty finał.

Pomysł na Festiwal Świdermajer podsunął zajmujący się od lat promocją stylu architektury nadświdrzańskiej społecznie działający animator kultury Tomasz Brzostek, który jest także jednym z głównych organizatorów i koordynatorów festiwalowych wydarzeń. Swoją funkcję dzielił z kustoszem Muzeum Ziemi Otwockiej i jednocześnie prezesem Towarzystwa Przyjaciół Otwocka Sebastianem Rakowskim oraz z fotografem i znawcą drewnianej architektury "linii otwockiej" Tomaszem Kapustą.

Organizatorami Festiwalu Świdermajer są obchodzące swoje stulecie Towarzystwo Przyjaciół Otwocka oraz portal internetowy Swidermajer.Info. Na wielki finał przygotowali oni nie lada atrakcje. Obok unikatowej okazji do obejrzenia z bliska i dotknięcia największej drewnianej budowli Europy, na zwiedzających czekały wystawy plenerowe poświęcone historii obiektu, dziejom miasta oraz dokonaniom lokalnych artystów.
Chętni mogli na chwilę poczuć się jak dawni stolarze artyści i pod okiem specjalistów z firmy "Świdermajer. Marcin Kilarski" wykonać samodzielnie misterne, drewniane detale znane z otwockich świdermajerów.
Najmłodsi odtwarzali ażurowe zdobienia w łatwiejszym do obróbki kartonie.
Zainteresowani historią budynku mogli wziąć udział w wycieczkach wokół dawnego pensjonatu. Chętnych oprowadzał znający historię obiektu od podszewki przewodnik.

Pogoda dopisała i pewnie także dzięki niej wytworzyła się sielankowa, a jednocześnie piknikowa atmosfera. Na scenie wystąpiły kolejno zespoły TerenNovy.kids oraz Embassy Of Joy. Finał zakończył koncert pieśni żydowskich w wykonaniu studentów warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

Według szacunków organizatorów ostatniego dnia święta świdermajerów przez "gurewiczowski" park przetoczyło się około 1200 osób.

Organizatorzy już dziś zapraszają do Otwocka na przyszłoroczny 2. Festiwal Świdermajer.

Joanna Dymel
Projekt i realizacja: direktpoint