Środa, 2017.08.23 Apolinarego, Miły, Róży

Wznowienie wierszy Białoszewskiego

Wybór utworów Mirona Białoszewskiego Sprawdzone sobą zawierający m.in. wiersze z tomów Obroty rzeczy, Rachunek zaściankowy, Mylne wzruszenia, Było i było, Odczepić się, Rozkurz i Oho został wznowiony w nowej specjalnej edycji z okazji 30. rocznicy śmierci pisarza. Książka trafi do księgarń po 12. maja, będzie też dostępna na Warszawskich Targach Książki na stoisku PIW - wydawcy zbioru.

Wydawnictwo, które jest obecnie w stanie likwidacji, doszło do porozumienia ze spadkobiercą praw do większości spuścizny po Białoszewskim i dzięki temu po raz pierwszy od wielu miesięcy poezja autora Donosów rzeczywistości będzie dostępna w wersji książkowej.

Drugie wydanie zbioru Sprawdzone sobą ukaże się nową okładką i z nową notą wydawniczą.

Jak informuje PIW istnieje też realna szansa na wznowienie pierwszych dziesięciu tomów "Utworów zebranych" Mirona Białoszewskiego, ale nie są jeszcze znane dokładne terminy.

W ostatnim czasie zainteresowanie twórczością Mistrza Mirona rośnie. Atrakcyjność jego literatury i jej aktualność odkrywa kolejne pokolenie. Obchodzona w 2012 r. 90. rocznica urodzin pisarza dodatkowo pobudziła wydarzenia z nim związane. Ukazał się Tajny dziennik (do którego prawa otrzymała Jadwiga Stańczakowa, a obecnie dysponują nimi Anna i Tadeusz Sobolewscy) oraz Człowiek Miron Tadeusza Sobolewskiego, a w ramach Festiwalu Przemiany został zrealizowany latem projekt Port Miron - spektakl w reżyserii Pawła Passiniego wystawiony na... barce umieszczonej na Wiśle oraz instalacja prezentowana w podziemiach Centrum Nauki Kopernik. Jesienią pasaż przy placu Dąbrowskiego w Warszawie, gdzie mieszkał w latach 60. i 70. poeta, otrzymał nazwę "Dreptak Mirona Białoszewskiego". Trwają starania o nadanie jednej z ulic na Przyczółku Grochowskim nadania nazwy "ulica Mirona Białoszewskiego".

Wielu młodych twórców i odbiorców angażuje się aktywnie w Mironalia odbywające się od 1996 r. na warszawskiej Ochocie, wykorzystując do prezentowania twórczości Białoszewskiego takie środki wyrazu jak fotografia, komiks, spektakl teatralny i happening czy performance, a nawet... perfumy. Na Grochowie powstała na początku 2013 roku Klubokawiarnia Kicia Kocia, której nazwa nawiązuje do popularnego cyklu humorystycznych tekstów Białoszewskiego, a otwarciu lokalu towarzyszył festiwal Miron Off poświęcony artyście.
Projekt i realizacja: direktpoint