Środa, 2017.08.23 Apolinarego, Miły, Róży

2. Festiwal Świdermajer - podsumowanie

Jeden z większych i jednocześnie najdłuższych festiwali kultury w Polsce zakończył się 19. maja w Otwocku. Mowa o Festiwalu Świdermajer, którego drugą już edycję przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Otwocka oraz portal internetowy Swidermajer.Info.

Pomysłodawcą Festiwalu Świdermajer jest popularyzator architektury nadświdrzańskiej Tomasz Brzostek, który pełni także rolę jednego z głównych koordynatorów festiwalu. Dzieli tę funkcję z dwoma innymi promotorami dziedzictwa architektonicznego Otwocka i okolic: Tomaszem Kapustą i Sebastianem Rakowskim.

Pierwszy festiwal, który odbył się w roku 2012, spowodował, że styl architektury stanowiący dziedzictwo kulturowe regionu stał się bardziej rozpoznawalny. Po zakończeniu 1. Festiwalu Świdermajer swoje projekty artystyczne realizowali tutaj Robert Gawliński z „Wilkami”, Mela Koteluk, Olgierd Łukaszewicz, pracująca na stałe w Los Angeles fotografka Karolina Markiewicz i wiele innych osób. Wszystkie te działania były możliwe do zrealizowania dzięki wsparciu pasjonatów architektury nadświdrzańskiej z portalu Swidermajer.Info.

Festiwal Świdermajer to swoista dziesięciodniowa celebracja tego, co w architekturze Otwocka i okolic najcenniejsze. Podobnie jak podczas pierwszej edycji można było wziąć udział w szeregu  wykładów, plenerów, wycieczek pieszych i rowerowych, wystaw, warsztatów, koncertów, spływie kajakowym, quasi offroadzie samochodowym oraz plażowaniu z atrakcjami nad Świdrem.

Największą liczbę gości organizatorzy zanotowali podczas finału, którego gwiazdą muzyczną była zdobywczyni dwóch tegorocznych „Fryderyków” oraz miłośniczka i popularyzatorka stylu świdermajer Mela Koteluk.

Organizatorzy już dziś zapraszają na 3. edycję Festiwalu Świdermajer. Odbędzie się ona w dniach 9 - 18 maja 2014 roku.

Adam Skomra
Projekt i realizacja: direktpoint