Środa, 2017.08.23 Apolinarego, Miły, Róży

SHOWstudio na Miesiącu Fotografii 2013

Ekspozycję skomponowaną przez legendarnego Nicka Knighta - fotografa i filmowca, założyciela platformy internetowej SHOWstudio - można oglądać w Krakowie w ramach Miesiąca Fotografii. Wystawa prezentuje najsilniejszy współcześnie kierunek rozwoju praktyki reprezentacji mody: film poświęcony modzie (SHOWstudio Fashion Film, Angel Wawel).

Nick Knight, który tworzył kampanie reklamowe m.in. dla Christiana Diora, Johna Galliano, Calvina Kleina czy Alexandra McQueena, uważa, że filmy przedstawiające kolekcje projektantów to przyszłość przemysłu mody. Według niego projektanci wymyślając nowe kreacje zastanawiają się, jak będą się one prezentowały na osobie w ruchu, jak będą się na niej układały. Zarówno fotografia jak i ilustracja pokazują projekty tylko w dwóch wymiarach, nie oddając wszystkich pomysłów przestrzennych projektanta.

Internet stworzył możliwości, by po raz pierwszy docierać do dużej grupy ludzi z przekazem wideo: promowane i tworzone przez Knighta filmy opowiadają historie inspirowane ubraniami. Nie są to neutralne prezentacje strojów, lecz wypowiedzi artystyczne, chociaż na stronie internetowej można też oglądać bezpośrednie transmisje z najważniejszych pokazów.

SHOWstudio Fashion Film
Dawny klasztor ss. Koletek przy ul. Koletek 12
17.05-16.06.2013
Projekt i realizacja: direktpoint