Środa, 2017.08.23 Apolinarego, Miły, Róży

Obce ciało Zanussiego - zdjęcia z planu

Zakończyły się zdjęcia do najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego Obce ciało. W filmie, którego akcja rozgrywa się w trzech krajach - w Polsce, Włoszech i Rosji - zagrali m.in. Agnieszka Grochowska, Weronika Rosati i Agata Buzek (Polska), Riccardo Leonelli  i Victoria Zinny (Włochy) oraz rosyjska gwiazda filmu i teatru Tschulpan Chamatowa.

- Ten projekt był trudny w dwójnasób - opowiada o swoim obrazie reżyser, scenarzysta i producent Krzysztof Zanussi. - Film autorski, który jest z założenia poważną rozmową z wymagającym widzem, a nie komercyjną produkcją, nigdy nie jest łatwym przedsięwzięciem dla producenta. Poza tym, byliśmy rozpięci pomiędzy trzema krajami. Zmontowanie trzech przestrzeni, które pozwoliło nam ten film nakręcić między Włochami, Polską i Rosją to trudność trzykrotnie większa niż zrobienie filmu w jednym kraju - powiedział Zanussi.

Refleksje reżysera spisywane w trakcie realizacji zdjęć zostały opublikowane na blogu na nowej stronie Studia Filmowego TOR

Obce ciało to polsko-włosko-rosyjska koprodukcja. Zanussi porusza w filmie aktualny temat miejsca Boga w przestrzeni publicznej. Oczami swojego włoskiego bohatera patrzy na współczesną podzieloną Polskę, w której ścierają się sprzeczne idee i wartości. Agnieszka Grochowska wciela się w rolę Kris - szefowej międzynarodowej firmy, do której trafia główny bohater - Angelo. W korporacyjnej rzeczywistości głęboko wierzący Angelo staje się ofiarą drwin i mobbingu. Kris, wykorzystując swoją władzę, bawi się nim i chce zmusić do złamania zasad moralnych, ale jednocześnie jest zafascynowana jego wiarą.

Zdjęcia do filmu były realizowane w Polsce, Włoszech i Rosji. Ich autorem jest Piotr Niemyjski (Lęk wysokości; Baczyński). Obce ciało to produkcja Studia Filmowego TOR. Projekt powstaje w koprodukcji Revolver Film (Włochy) PROFIT.ART.Ltd (Rosja) oraz WFDiF (Polska) przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ministerstwa Kultury.

Dystrybucja filmu planowana jest na rok 2014.
Projekt i realizacja: direktpoint