Środa, 2017.08.23 Apolinarego, Miły, Róży

Maryja, matka Jezusa w polskich kinach

Maryja, matka Jezusa, film opowiadający o macierzyństwie Maryi i dzieciństwie Jezusa, trafi na ekrany polskich kin 16. sierpnia, dzień po Święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tytułową rolę wcieliła się tunezyjska aktorka Nadia Khlifi. W filmie wyreżyserowanym przez Guido Chiesa wystąpił m.in. polski aktor i reżyser Jerzy Stuhr.

Maryja, matka Jezusa jest opowieścią o macierzyństwie Maryi z Nazaretu - od momentu poczęcia do osiągnięcia przez Jezusa wieku młodzieńczego. To portret matki i jej relacji z synem, wspieranej przez dyskretną obecność Józefa, patriarchy, który zgadza się stanąć z boku, mimo obowiązującej w jego rodzinie dominującej roli mężczyzny.

Film podejmuje takie tematy jak narodziny, dorastanie i wychowanie dzieci, a wszystko to jest przedstawione z punktu widzenia kobiety. Historia ma uniwersalny wymiar, odnosi się bowiem do kluczowych momentów i głęboko zakorzenionych oczekiwań, które towarzyszą życiu każdego dziecka. To sprawia, że film może zaciekawić zarówno wierzących, jak i niewierzących.

Maria, często przedstawiana w tradycji jako nieosiągalna ikona, a w niektórych przypadkach nawet nieistotna lub bierna postać, w filmie nabiera wyjątkowych cech: staje się inspiracją i przykładem do naśladowania. W tym świetle na wychowanie Chrystusa możemy patrzeć jak na zaskakujący model antropologiczny i pedagogiczny.

"Przez lata nakręcono wiele filmów o narodzinach Jezusa i życiu jego ziemskich rodziców. Ale żadna z tych wizji nie wydaje się tak intymna i prawdziwa jak ta. (...) wszystko kręci się wokół Maryi, która jako rewolucyjna matka osłabia patriarchalny system sprzed dwóch tysięcy lat. Jej blask, jej uczucia, jej upór są postrzegane przez reżysera jako siły zdolne do ukształtowania dziecka, które odegra niezwykłą rolę w swoich czasach i historii ludzkości".
Chiara Basciano, Stile.it/cultura et spectaccoli cinema
Projekt i realizacja: direktpoint