Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza

Gwiazdy kochają świdermajery

Trwa kolejna odsłona wyjątkowej kampanii społecznej Gwiazdy kochają świdermajery. Po Meli Koteluk w promowanie stylu drewnianej architektury letniskowej "linii otwockiej" stworzonej przez Andriolliego zaangażował się popularny prezenter telewizyjny i dziennikarz radiowy Maciej Rock.

11. czerwca 2013 roku wystartowała kampania społeczna Kocham Świdermajery. Celem jest promocja unikatowej na skalę światową drewnianej architektury letniskowej Otwocka i okolic. Pierwszą twarzą kampanii została tegoroczna laureatka dwóch Fryderyków - Mela Koteluk, która wspólnie z Tomaszem Brzostkiem (portal internetowy Swidermajer.Info) jest także pomysłodawczynią i inicjatorką projektu.

Mela Koteluk od ponad roku współpracuje z portalem Swidermajer.Info promując w ten sposób unikatowy styl architektury letniskowej znad Świdra. Teledysk do Melodii ulotnej został nakręcony przy budynku dawnego sanatorium Abrama Gurewicza.Artystka wystąpiła także podczas finału drugiego już Festiwalu Świdermajer. Wszystko za sprawą pasjonatów spod szyldu Swidermajer.Info oraz przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Otwocku.

Kolejna odsłona kampanii ruszyła 16 września. Tym razem Tomasz Brzostek zaprosił do udziału popularnego prezentera telewizyjnego i dziennikarza radiowego Macieja Rocka.

Za koncepcję oraz wykonanie zdjęć i plakatów odpowiedzialni są Anna Fijałkowska i Maciej Łabudzki z "Jak to się robi - studio fotografii kreatywnej".

Tomasz Nurkiewicz

==================
Twórcą stylu nazwanego świdermajerem był mieszkający od 1886 roku w folwarku Anielin nad Świdrem, na północ od Karczewa, Michał Elwiro Andriolli. Oprócz własnej willi wybudował w okolicy kilkanaście zaprojektowanych przez siebie domów drewnianych, którym nadał specyficzny styl charakteryzujący się ażurowymi zdobieniami werand i ganków oraz spiczastymi zwieńczeniami dachów. Nazwę tego stylu architektonicznego wymyślił po II wojnie światowej Konstanty Ildefons Gałczyński.
Projekt i realizacja: direktpoint