Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli

Jarmark Jagielloński 2010 - galeria

Ruszyła pierwsza parada, miedziana kura wyległa na ulice Starego Miasta, a kupcy wystawili swoje towary na rynku. Można tu znaleźć nieomal wszystko: od drewnianych zabawek dla dzieci, biżuterii, przez obrusy (wykonane przy pomocy szydełka lub bardziej egzotyczne: ozdobione norweskim haftem linowym), przyrządy kuchenne, ceramikę, rzeźbę artystyczną, obrazy (malowane np. na drewnie, ale również powstające z wycinanek).

Wystawcy nie tylko sprzedają swoje produkty, ale przede wszystkim chętnie opowiadają o swojej działalności oraz o procesie powstawania przedmiotów. 

Jak co roku swoje wyroby przywieźli twórcy z Polski oraz nasi wschodni sąsiedzi z Białorusi, Ukrainy, Litwy. Uwagę zwracają białoruskie słomiane wyroby: można znaleźć nie tylko anioły czy szkatułki, ale także kwiaty i ozdoby choinkowe. Jedna z wystawczyń zachęca do kupienia lalek z materiału (tzw. matanek) wypełnionych leczniczymi ziołami. Wystawcy z Ukrainy proponują m. in. wyszywane soroczki, tkactwo, huculską ceramikę, zabawki ludowe.

Jarmark Jagielloński to także raj dla smakoszy. Tradycyjnym przysmakiem jest pajda ze smalcem, oczywiście zagryziona kwaszonym ogórkiem. Można kupić domowy chleb na zakwasie, prawdziwe wędliny i kiełbasy. Na obiad mogą być kluski rycerskie (lane na wodzie, z zasmażaną kiszoną kapustą, cebulą i serem żółtym), popite kwasem chlebowym (można znaleźć również smakowe wersje tego specjału). Na mniejszy głód: podpłomyk, zagryziony kozim serem. Dla łakomczuchów przygotowano rękodzieło w karmelu: kolorowe lizaki w oryginalnych smakach i kształtach lub, dla preferujących zdrowy cukier - słoik miodu.

Z godziny na godzinę na Starym Mieście robi się coraz głośniej i tłoczniej, przybywa wystawców i gości. Być może dlatego złota kura opuściła jego mury i pojawiła się na Krakowskim Przedmieściu a potem na Placu Litewskim. Na jej grzbiecie zasiadł Przemysław Buksiński, założyciel grupy No Potatoes, którego w sobotę i niedzielę będzie można zobaczyć w spektaklu „Trzej Muszkieterowie”.
Projekt i realizacja: direktpoint