Środa, 2017.09.20 Eustachego, Faustyny, Renaty

Kuchnia

kawa

Jak niuanse decydują o smaku potraw

Smak parmezanu swą sławę zawdzięcza specyficznemu mikroklimatowi panującemu w okolicach Padwy, ser Grana Padano znawcy osłuchują młoteczkiem, a kawę o najlepszym aromacie wypijemy, jeśli trafimy na wyjątkowe ziarna perłowe. Gdy mamy ochotę na zieloną i mocną herbatę powinniśmy sięgnąć po "herbaty uprawy przykrywanej".

O tym, że to niuanse decydują o smaku potraw i napojów, przekonywał dr Marek Gibiński z Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja. Wykład Niuanse smaku był jedną z atrakcji XI Festiwalu Nauki w Krakowie.
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

20. września

20. września

1934 - urodziła się Sophia Loren, włoska aktorka filmowa;

1963 - w Auckland w Nowej Zelandii przeprowadzono po raz pierwszy w świecie transfuzję krwi u płodu ludzkiego;

1991 - w Gdańsku utworzono Związek Miast Bałtyckich.

Więcej w kalendarium »

Najnowsze informacje z działuSubskrybuj zawartość

Chanuka - radosny festiwal świateł w Warszawie

chanukija_fot_Magda_Koralewska
Zbliża się jedno z najbardziej radosnych żydowskich świąt - Chanuka. Przez osiem dni, od 28. listopada do 5. grudnia, będzie trwał w Warszawie festiwal świateł - wspaniała okazja do zabawy i poznawania żydowskiej kultury. Dla dzieci i ich rodziców zaplanowano różnego rodzaju warsztaty, czytanie bajek oraz chanukowe opowieści.

Wrocławskie Święto Mąki

wroclawskie_swieto_maki
- Chcemy przypomnieć Państwu czasy beztroski i wolności zaklęte w magicznym aromacie świeżego pieczywa - deklarują organizatorzy Wrocławskiego Święta Mąki, które odbędzie się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego 1. września.

Jarmark Jagielloński 2013 w Lublinie

jarmark_jagiellonski_2013_plakat
Sztukę i rzemiosło tradycyjne w wykonaniu artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Słowacji będzie można podziwiać i nabywać podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. Stragany i sceny, ponieważ nie zabraknie też wydarzeń artystycznych, wypełnią Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem od 15. do 18. sierpnia.

2. Festiwal Świdermajer w Otwocku

swidermajer_foto
Wystawy, warsztaty (m.in. fotograficzne i filmowe) oraz plener fotograficzny, spotkania, dyskusje, wykłady, wycieczki i spływ kajakowy - to część atrakcji 2. Festiwalu Świdermajer, który rozpocznie się w Otwocku 10. maja i potrwa 10 dni. W programie znalazł się także Turniej jednego wiersza - wieczór poświęcony poezji twórców otwockich i nie tylko.

Niebo w gębie - galeria smakowitego filmu

Niebo w gębie, komedia inspirowana prawdziwą historią prezydenta François Mitteranda i jego szefa kuchni w spódnicy - Danièle Delpeuch, trafi do polskich kin 7. grudnia. Na dużym ekranie pojawią się najlepsze przysmaki francuskiej kuchni.

XIV Jarmark św. Jacka w Poznaniu

jarmark_sw_jacka_logo
Wience adwentowe, przeróżne ozdoby i kartki świąteczne oraz wyroby cukiernicze i rzemieślnicze będzie można kupić na XIV Jarmarku św. Jacka, który odbędzie się 9. grudnia na dziedzińcu klasztoru oo. Dominikanów w Poznaniu.

Tajemnice Jana III i pierwszej polskiej kawiarni

bitwa_pod_wiedniem_skolimowski_gal2
Genialny menedżer, kochający mąż i protektor wielu artystów. Znał kilka języków. Gdyby nie on, Europa nie pokochałaby kawy i rogalików w kształcie półksiężyca. W filmie Bitwa pod Wiedniem, który trafi do kin 12. października, w rolę króla Jana III Sobieskiego wcielił się Jerzy Skolimowski.

10. Warszawskie Święto Chleba

warszawskie_swieto_chleba_2012_plakat
Wypieki mistrzów piekarstwa, miody, produkty tradycyjne i ekologiczne, dzieła twórców ludowych i wiele innych atrakcji przewidują organizatorzy 10. Warszawskiego Święta Chleba. Impreza z największym w stolicy kiermaszem pieczywa odbędzie się 7. października na Placu Teatralnym.

Drobiowe szaszłyki na trawie cytrynowej

Mięso pokroić na długie paski szerokości około 1 cm. Zalać mieszanką miodu, oleju i soku z limonki.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość