Niedziela, 2017.08.20 Bernarda, Sabiny, Samuela

Il Fato di Persephone

il_fato
2 duże dojrzałe granaty
2 łyżki plus 55 g wytrawnej marsali
2 duże żółtka
2 łyżki cukru
Weź średniej wielkości ostry nóż o cienkim ostrzu i przebij nim łupinę granatu, docierając ostrzem do środka owocu. Następnie chwyć granat oburącz i przekręć je w przeciwnych kierunkach, rozrywając owoc na dwie części. W ten sposób otrzymasz nieregularne połówki, które będą miały bardziej naturalny wygląd, niż gdybyś precyzyjnie przeciął granaty. Dwoma łyżkami schłodzonej, wytrawnej marsali polej wszystkie cztery połówki w ten sposób, aby płyn trafił do niewielkich szczelin w miąższu owoców.

W małym garnku z podwójnym dnem lub w średniej wielkości misce, którą można postawić na rondlu, utrzyj dwa żółtka z cukrem na gęstą masę. Dodaj pozostałe 55 g wytrawnej marsali i dokładnie rozpuść ją w cukrze z żółtkami. Postaw miskę nad gotującą się wodą ucieraj mieszaninę ubijaczką, aż powstanie gęsta, lśniąca piana.

Polej połową ciepłego sosu dwa talerzyki i połóż na każdym z nich dwie części granatów. Zanieś je na stół wraz z dzbankiem zawierającym resztę sosu. Polej nim owoce tuż przed zjedzeniem.

Przepis pochodzi z książki Marleny de Blasi Smaki południowej Italii. Tłum. Jacek Konieczny.

Zdjęcie i aranżacja - Mariusz Robak.
Wydawnictwo Literackie, fot. Mariusz Robak
Projekt i realizacja: direktpoint