Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

Adam Mickiewicz

Nagroda Publiczności Bliskich Nieznajomych dla Pana Tadeusza

Pan Tadeusz najlepszym spektaklem VI Spotkań Teatralnych BLISCY NIEZNAJOMI - zdecydowali widzowie festiwalu. Nagrodę Publiczności odebrał Mikołaj Grabowski - reżyser przedstawienia Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Bliscy Nieznajomi 2013 - Ojcowie

bliscy_nieznajomi_2013_plakat
Spektakle Deutsches Theater Berlin, Teatru Starego w Krakowie i Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu będzie można zobaczyć podczas VI Spotkań Teatralnych BLISCY NIEZNAJOMI w Teatrze Polskim w Poznaniu. Temat tegorocznej edycji - "Ojcowie" - skoncentruje się na jednostce i będzie dotyczył nie tylko biologicznego, ale także kulturowego wymiaru ojcostwa.

Uroczysta premiera filmu Świteź

switez_gal3
Głośny i wielokrotnie doceniany na zagranicznych festiwalach krótkometrażowy film animowany Kamila Polaka Świteź doczekał się krajowej dystrybucji i trafia właśnie na duży ekran. Uroczysta premiera z udziałem twórców filmu odbędzie się 25. kwietnia w warszawskim kinie Iluzjon.

Świteź - wybrane kadry animacji Kamila Polaka

Film Świteź w reżyserii Kamila Polaka jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Świteź to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei.

Re-premiera niemego Pana Tadeusza w Polsce i na Litwie

pan_tadeusz_1928_pakat1
Widzowie w Warszawie, Wilnie oraz kilkudziesięciu kinach Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych w całej Polsce będą mogli uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym: pokazie odrestaurowanego niemego zabytku filmowego Pan Tadeusz (reż. Ryszard Ordyński, 1928) ze specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką Tadeusza Woźniaka.

Pierwszy filmowy Pan Tadeusz

pan_tadeusz_1928_pakat1
"Film, który budzi w widzach zainteresowanie arcydziełem literatury ojczystej, jest filmem dobrym, a reżyser, który porywa się z motyką - przepraszam - z objektywem - na słońce mickiewiczowskie (...) zasługuje na szczerą wdzięczność widzów". Tak o Panu Tadeuszu (reż. R. Ordyński, 1928) pisała "Gazeta Warszawska" w 1928 roku.

Narodowe Czytanie Pana Tadeusza we Wrocławiu

Teatr Muzyczny Capitol i Wrocław włączają się w Narodowe Czytanie Pana Tadeusza. Od "ostatniego zajazdu na Litwie" mija właśnie 200 lat i z tej okazji w ponad trzydziestu miastach Polski odczytywany będzie publicznie nasz narodowy poemat.

Spacer szlakiem obrony Warszawy 1831

rekonstrukcja_reduta_ordona_foto
Szlakiem miejsc związanych z obroną stolicy w 1831 roku będzie prowadził 6. spacer Forum Obywatelskiego "Piękna Architektura dla Warszawy". Uczestnicy wycieczki będą mogli zobaczyć 8. września m.in. pozostałości Reduty Ordona i zachowane wały Reduty Wolskiej.

Medium rzeczy pospolitych na Zamku Książąt Pomorskich

medium_rzeczy_pospolitych_plakat
"Jesteśmy jak organizm z upośledzony systemem immunologicznym - gdy brakuje nam zewnętrznych czynników, z którymi moglibyśmy walczyć... atakujemy sami siebie" - to motto nowego spektaklu Nieformalnej Grupy Avis. Premiera monodramu Medium rzeczy pospolitych odbędzie się 10. lipca na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Mickiewicz. Dziady. Performance w Bydgoszczy

Trwają przygotowania do najnowszej premiery Mickiewicz. Dziady. Performance w reż. Pawła Wodzińskiego. W spektaklu wystąpi prawie cały zespół Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Premiera zapowiadana jest na 22. kwietnia.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość