Środa, 2017.09.20 Eustachego, Faustyny, Renaty
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

20. września

20. września

1934 - urodziła się Sophia Loren, włoska aktorka filmowa;

1963 - w Auckland w Nowej Zelandii przeprowadzono po raz pierwszy w świecie transfuzję krwi u płodu ludzkiego;

1991 - w Gdańsku utworzono Związek Miast Bałtyckich.

Więcej w kalendarium »

Andrzej Wajda

Miłość rodzi miłość i Małgorzata Walewska

milosc_rodzi_milosc_plakat
Światowej sławy mezzosopranistka Małgorzata Walewska będzie gwiazdą koncertu charytatywnego Miłość rodzi miłość, z którego dochód zostanie przekazany na rzecz artystów znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Koncert odbędzie się 17. lutego w Filharmonii Krakowskiej.

Pióro Fredry za Popiół i diament Andrzeja Wajdy

popiol_i_diament_andrzeja_wajdy_okladka
Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria otrzymało nagrodę główną w konkursie Pióro Fredry oraz tytuł Najlepszej Książki Roku 2011 za publikację Krzysztofa Kornackiego Popiół i diament Andrzeja Wajdy.

Filmowe adaptacje Lema w Iluzjonie

adaptacje_lema_grafika
9 ekranizacji utworów Stanisława Lema, w tym dwie kinowe adaptacje Solaris, będzie można obejrzeć od 12. do 19. września w warszawskim Iluzjonie. Przegląd zorganizowano w 90. rocznicę urodzin i 5. rocznicę śmierci Stanisława Lema.

IV Letnia Akademia Jazzu w Wytwórni

leszek_mozdzer_foto
Tomasz Stańko, Leszek Możdżer i Janusz Olejniczak będą gwiazdami koncertów czwartej edycji Letniej Akademii Jazzu w łódzkim Klubie Wytwórnia. Będzie to edycja wyjątkowa, bo w całości poświęcona Krzysztofowi Komedzie Trzcińskiemu - jednemu z najważniejszych polskich kompozytorów i pianistów jazzowych - nazywanemu "Chopinem jazzu". 

Europejskie Nagrody Filmowe 2009 dla Łozińskiego i Wajdy

Tatarak_kadr
Dwaj polscy reżyserzy zostali nagrodzeni podczas gali Europejskich Nagród Filmowych: Marcel Łoziński został laureatem w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy za Poste restante, natomiast Andrzej Wajda otrzymał Prix FIPRESCI za Tatarak. Głównym zwycięzcą ENF został film Michaela Haneke Biała wstążka.

Camerimage 2009: nagroda specjalna dla Starskiego

Allan Starski otrzyma nagrodę specjalną dla scenografa ze szczególną wrażliwością wizualną podczas festiwalu Plus Camerimage 2009. Nagroda jest przyznawana od 3. lat.

Wrzesień 1939 na dużym ekranie w Muzeum Niepodległości

Sześć obrazów niezapomnianych twórców polskiej kinematografii - sześć dramatycznych historii związanych z wrześniem 1939 roku - będzie można obejrzeć od 26. do 27. września w ramach 9. Przeglądu Kina Historycznego w sali kinowej Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Rozpoczął się Kongres Kultury Polskiej

kongres_kultury_polskiej_plakat
Ponad tysiąc osób - artystów, animatorów życia artystycznego, naukowców, dziennikarzy - zebrało się w Krakowie na otwarciu Kongresu Kultury Polskiej. Jak powiedział minister Bogdan Zdrojewski, wnioski z kongresu będą podstawą do stworzenia nowej strategii rozwoju polskiej kultury.

Ukazała się biografia Jana Karskiego

karski_okladka
Fascynująca, oparta na dokumentach i relacjach świadków opowieść o wojennej działalności Jana Karskiego, kuriera i emisariusza politycznego, ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis. Autorem publikacji Karski. Raporty tajnego emisariusza jest Stanisław M. Jankowski.

II edycja Festiwalu Wybrzeże Sztuki

festiwal_wybrzeze_sztuki_2009
Premiera Ożenku i Czerwonej trawy, koncert Karoliny Piechoty i zespołu Kobiety, przedstawienia teatrów z Warszawy Poznania i Łodzi - to tylko niektóre wydarzenia Festiwalu Wybrzeże Sztuki, który rozpocznie się 4. lipca w Gdańsku. Temat wiodący tegorocznej edycji brzmi: Forever Young.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość