Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

archeologia

XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie

festyn_archeologiczny_biskupin_2012_plakat
Koronacja Bolesława Chrobrego, obrzędy niecenia ognia świdrem ogniowym, ofiarowania - żertwa z pokarmu i napojów dla bogów i przodków, postrzyżyny, swaćba i dziady, pokaz orki pradziejowej (na kraalu), a także koncerty i wiele innych atrakcji można znaleźć w programie XVIII Festynu  Archeologicznego, który odbędzie się w Biskupinie od 15. do 23. września.

Tysiące posągów Buddy odkryto w Chinach

budda_amitajus_foto
Na stanowisku w północnych Chinach archeolodzy odnaleźli dużą liczbę figurek i posągów Buddy z VI wieku - informuje serwis internetowy Xinhuanet. Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący prace badawcze na stanowisku Yecheng, położonym w okręgu Linzhang w prowincji Hebei.

Prezentacja historii Lublina na wirtualnych makietach

W ramach projektu "Lublin 2.0 - Interaktywna rekonstrukcja dziejów miasta" powstały cztery wirtualne makiety Lublina, na których można zobaczyć rozwój terytorialny i architekturę miasta w wiekach: XIV, XVI, XVIII oraz w latach 30-tych XX wieku. Makiety zostaną zaprezentowane 24. stycznia w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN".

Powstał Raport Autostradowy

raport_autostradowy_okladka
Wyniki badań archeologicznych wykonywanych w latach 2005-2006 na trasie planowanych autostrad A-1, A-2, A-4 i obwodnic miast opublikował NID - poinformował PAP Dariusz Bogacz, rzecznik prasowy instytucji. Publikacja Raport 2005-2006 ukazała się pod redakcją prof. dr hab. Sławomira Kadrowa.

Relikty prehistorycznych fortyfikacji w Karpatach

Fragment idola antropomorficznego oraz nietypową konstrukcję kamienną z epoki brązu sprzed 4 tys. lat odkryli archeolodzy z Instytutu Archeologii UJ w Maszkowicach (Małopolskie). Tegoroczne wykopaliska, które odbyły się latem, poprzedziły badania nieinwazyjne - geomagnetyczne i odwierty geologiczne w 2009 i 2010 roku. Dzięki temu archeolodzy poznali strukturę geologiczną terenu i wytypowali miejsca do rozpoczęcia regularnych prac.

Odkryto tysiące pancerzy żółwi ze starożytnymi inskrypcjami

W środkowych Chinach archeolodzy odkryli tysiące pancerzy żółwi pokrytych znakami chińskiego pisma sprzed ponad 2800 lat - informuje serwis internetowy People’s Daily Online. 

Co przed wiekami jadano na Mazurach

ryby_kuchnia_logo
Mieszkańcy północnych krańców współczesnych Mazur przed wiekami jadali ryby z rodziny karpiowatych a także świnie, zające oraz wiewiórki. Palili w piecach drewnem, które rosło w pobliżu, a ich chaty były bielone - wynika z najnowszych badań archeologów.

Groby łużyckie odkryto w Kostrzynie nad Odrą

Cmentarzysko sprzed 2,5 tysiąca lat z wczesnej epoki żelaza znaleźli archeolodzy w czasie wykopalisk na obszarze Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie). Odkrycia dokonano w czasie nadzoru archeologicznego prowadzonego w ramach II etapu rewitalizacji Twierdzy Kostrzyn.

Co jedli praludzie?

Najnowsze technologie pozwalają na poznanie diety hominidów sprzed milionów lat - informują naukowcy na łamach magazynu "Science". 

Tajemnice hrabstwa Norfolk - rozmowa z Elly Griffiths

elly_griffiths_fot_jerry_bauer
- Mój mąż jest archeologiem i pewnego dnia, kiedy spacerował po moczarach nieopodal Titchwell (w hrabstwie Norfolk), uświadomił sobie, że prehistoryczny człowiek musiał uważać te tereny za święte. Ponieważ bagna nie są ani stałym lądem ani morzem, ale czymś pomiędzy i mogą tworzyć coś w rodzaju mostu do krainy zaświatów. Ani ląd ani morze, ani życie ani śmierć. Ta idea jest głównym wątkiem tej książki - opowiada o genezie cyklu kryminalnego ze specjalistką archeologii sądowej Ruth Galloway w roli głównej brytyjska pisarka Elly Griffiths.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość