Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

21. września

21. września

Na święty Mateusz płaszcz wdziej,
A na święty Michał futro miej.

1903 - odbyła się premiera pierwszego westernu - 21-minutowego filmu Kit Carson;

1908 - matematyk Hermann Minkowski zdefiniował czas jako czwarty wymiar;

1947 - urodził się Stephen King, pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak Lśnienie i to.

Więcej w kalendarium »

Armia Krajowa

Ukazała się biografia rotmistrza Pileckiego

ochotnik_okladka
"Bohater naszych czasów" - tak Witolda Pileckiego określa Marco Patricelli, autor biografii rotmistrza, który dobrowolnie znalazł się w Auschwitz, aby napisać raport o panujących tam warunkach. Książka Ochotnik właśnie ukazała się po polsku.

Róża Smarzowskiego - galeria

Lato 1945. Tadeusz, były żołnierz AK, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, włącznie z obecnością przy śmierci żony zamordowanej przez hitlerowców, wędruje przez Mazury. Odnajduje wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem.

Dokument o Łupaszce w Domu Spotkan z Historią

lupaszko_plakat
Dwuczęściowy dokument poświęcony majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi - uczestnikowi kampanii wrześniowej, organizatorowi partyzantki na Wileńszczyźnie i dowódcy 5 Wileńskiej Brygady AK zwanemu Łupaszką - zostanie zaprezentowany 12. października w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Julia Hartwig - poetka z Lublina

Julia Hartwig urodziła się 14. sierpnia 1921 roku w Lublinie. Poetka uczyła się w Gimnazjum im. Unii Lubelskiej w Lublinie, w którym zdała maturę w 1939 roku. W 1936 roku, w szkolnym piśmie "W Słońce" opublikowała swój pierwszy wiersz.

Rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego

rotmistrz_pilecki_foto2_d
13. maja 1901 r. w Ołońcu w Rosji urodził się Witold Pilecki, uczestnik walk o Wilno, wojny polsko-bolszewickiej, kampanii polskiej, konspirator, więzień Auschwitz, ofiara komunistycznych represji.

Wznowienie Długiego marszu

dlugi_marsz_okladka
Wznowienie książki Sławomira Rawicza Długi marsz, która była podstawą scenariusza filmu Niepokonani Petera Weira, trafiło 6. kwietnia do polskich księgarń. Polska premiera filmu - 8. kwietnia.

Ukazała się biografia Hedy "Szarego"

antoni_heda_szary_biografia
Ukazała się biografia dowódcy oddziału partyzanckiego Armii Krajowej, Antoniego Hedy "Szarego", który wsławił się rozbiciem ubeckiego więzienia w Kielcach w sierpniu 1945 roku. Książkę Sebastiana Piątkowskiego i Marcina Sołtysiaka wydało Muzeum Historii Kielc.

Uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy

W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego - byłego Prezydenta m. st.  Warszawy oraz wszystkich osób, wchodzących w skład delegacji udającej się na uroczystości w Katyniu, w tym Honorowych Obywateli m. st. Warszawy - Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na uchodźctwie oraz pułkownika Czesława Cywińskiego - Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Przewodnicząca Rady m. st. Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska zwołała LXXVII uroczystą sesję Rady m.st. Warszawy.

Ukazała się biografia gen. Kazimierza Sosnkowskiego

kazimierz_sosnkowski_okladka
Kazimierz Sosnkowski podczas II wojny światowej. Książę niezłomny, czy Hamlet w mundurze? - to tytuł książki o wojennych losach najbliższego współpracownika Józefa Piłsudskiego i założyciela Związku Walki Czynnej - gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Autorem publikacji jest Ireneusz Wojewódzki.

Armia Podziemna Tadeusza Bora-Komorowskiego

armia_podziemna_okladka
"Byłem uczestnikiem wydarzeń, o których piszę. Pochłaniały mnie one wówczas bez reszty Tkwią nadal w moich nerwach i sercu. W miarę możności starałem się być zawsze bezstronnym. Dążyłem do tego, aby zachować właściwą proporcję zjawisk" - pisze w przedmowie do swojej książki Armia Podziemna Tadeusz Bór-Komorowski. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Bellona.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość