Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

astronomia

Wszechświat Stephena Hawkinga w Katowicach

tajemniczy_kosmos_skrin
Pokaz filmu Wszechświat Stephena Hawkinga odbędzie się 6. września w katowickim Rondzie Sztuki (Klub Oko Miasta) w ramach spotkań Śląskiej Kawiarni Naukowej. To pierwszy z serii filmów dokumentalnych BBC, jakie znalazły się w nowej 26-tomowej kolekcji Edipresse Polska Tajemniczy Kosmos.

Dwa nowe filmy w planetarium Niebo Kopernika

planetarium_cn_kopernik_foto
Narodziny życia i Jesteśmy astronomami to dwa nowe filmy, które od 13. stycznia znajdą się w repertuarze planetarium "Niebo Kopernika" Centrum Nauki Kopernik.

Naukowcy pomogą znaleźć pierwszą gwiazdkę

pierwsza_gwiazdka_grafika
W wigilijny wieczór wszyscy stajemy się astronomami wypatrując gwiazdki, która daje sygnał do świętowania. Tylko... co to za gwiazda? 22. grudnia będzie można bliżej ją poznać, a nawet obejrzeć przez teleskop w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Astronomiczne atrakcje na październikowym niebie

Październik przyniesie miłośnikom astronomii sporą liczbę atrakcji, m.in. dwa duże roje meteorów, opozycję Jowisza, a także kilka jasnych planetoid i komet.

Początek astronomicznego lata

upal_slonce_foto
21. czerwca o godzinie 19:16 Słońce wstąpi w znak Raka rozpoczynając tym samym astronomiczne lato - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Otwarcie planetatium w CN Kopernik

planetarium_cn_kopernik_foto
Planetarium Centrum Nauki Kopernik zostanie uroczyście otwarte 19. czerwca 2011 r. Niebo Kopernika, dzięki wyposażeniu, jakości pokazów oraz swojej konstrukcji, będzie jednym z najnowocześniejszych i najoryginalniejszych planetariów w Europie.

Zaćmienie Księżyca 15. czerwca

W środowy wieczór dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, które w dużej części będzie widoczne z terenu naszego kraju - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Słońce na wyciągnięcie ręki w Centrum Hewelianum

W gdańskim Centrum Hewelianum powstał 1,5-metrowy model Słońca, który reaguje na ruch. Interaktywny obiekt można zobaczyć na wystawie Energia, Niebo i Słońce. Jest to pierwsza w Polsce trójwymiarowa projekcja przedstawiająca najbliższą Ziemi gwiazdę.

Początek astronomicznej wiosny

krokus
W nocy z 20. na 21. marca o godzinie 0.21 Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej, rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę. 

Początek astronomicznej zimy 2010

zima2_foto
Moment przesilenia zimowego i tym samym początek astronomicznej zimy wypada w tym roku 22. grudnia o godz. 0.38. W tym samym momencie Słońce osiągnie minimalną deklinację, a ona spowoduje, że w trakcie dnia nasza gwiazda wzniesie się w Warszawie w okolicach południa niespełna 16 stopni nad horyzontem.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość