Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

badania naukowe

Prawo- lub leworęczność mogą wpływać na emocje

leworecznosc_foto
W mózgach ludzi prawo- i leworęcznych emocje mogą być nieco inaczej przetwarzane. Motywację można zdefiniować jako podążanie lub unikanie w odpowiedzi na bodźce fizyczne lub środowiskowe. Motywacja to podstawowe pojęcie z zakresu ludzkich emocji.

Przezroczysta misa zwiększa apetyt na owoce

jablko_foto
Osoby pragnące jeść zdrowiej powinny zainwestować w przezroczystą misę na owoce. Jeśli w takim właśnie naczyniu umieścimy owoce, będziemy po nie siegać chętniej niż do misy nieprzejrzystej. Zasada ta nie dotyczy warzyw - czytamy w "Environment and Behavior".

Gen apetytu na wieprzowinę

wedliny_foto
Gen, od którego zależy wrażliwość na niektóre zapachy, może odpowiadać za to, czy wieprzowina nam smakuje, czy nie - informuje pismo "PLoS ONE".

Im większa różnorodność na talerzu, tym więcej jemy

wedliny_foto
Naukowcy przekonują, że aby uniknąć nadmiernego objadania się, powinniśmy mieszać składniki potraw zamiast serwować je osobno - informuje pismo "Eating Behaviors". 

Niedosypianie może sprzyjać nadwadze

sen_kasandry_gal5
Zbyt krótki sen może przyczyniać się do problemów z nadwagą - twierdzą amerykańscy naukowcy, których wnioski publikuje serwis Science Daily. Ich badania sugerują, że osoby, które śpią mniej niż sześć godzin konsumują więcej kalorii.

Gimnastyka pomaga w nauce języka

Być może w przyszłości lekcje języka obcego będą nieco przypominały zajęcia z WF. Okazuje się bowiem, że ludzie przyswajają nowy język łatwiej, gdy nauce słów towarzyszy ruch - informuje "New Scientist".

Wczesne doświadczenia smakowe kształtują pociąg do soli

Dzieci, którym przed ukończeniem 6. miesiąca życia wprowadza się do diety pokarmy skrobiowe, często zawierające sól, mają w przyszłości większy pociąg do słonego smaku niż ich rówieśnicy - wykazały badania. Publikację na ten temat zamieszcza "American Journal of Clinical Nutrition".

Rybi tłuszcz kluczem do leczenia białaczki

ryba_po_zydowsku_foto
Związek powstający z rybiego tłuszczu może zwalczać komórki macierzyste przewlekłej białaczki szpikowej i przyczynić sie do stworzenia leku na tę chorobę - informują naukowcy z USA w artykule opublikowanym w piśmie "Blood". 

Londyńscy taksówkarze mają większe mózgi

taksowka_gal1
U londyńskich taksówkarzy zmuszonych do zapamiętania setek tras, skrótów i nazw ulic zmienia się struktura mózgu. Części mózgu związane z pamięcią powiększają się - ustalili naukowcy z Universtity College.

Bóle kolan często dokuczają dojrzałym kobietom

Bóle kolan są częstą dolegliwością u kobiet w średnim i starszym wieku. W najnowszych brytyjskich badaniach do ich odczuwania przyznało się ponad 60 proc. pań z tej grupy - informuje pismo "Arthritis & Rheumatism". 
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość