Środa, 2017.09.20 Eustachego, Faustyny, Renaty
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

20. września

20. września

1934 - urodziła się Sophia Loren, włoska aktorka filmowa;

1963 - w Auckland w Nowej Zelandii przeprowadzono po raz pierwszy w świecie transfuzję krwi u płodu ludzkiego;

1991 - w Gdańsku utworzono Związek Miast Bałtyckich.

Więcej w kalendarium »

baśń

Nowa wersja Pinokia w 2D

pinokio_2d
Nowa wersja Pinokia, wyreżyserowana przez Enzo D’Alo klasyczna animacja 2D, trafi do polskich kin 20. września. Zdaniem Anny Dereszowskiej, która obdarzyła głosem jedną z postaci - podstępną Lisicę - na ten film można zabrać do kina nawet małe dzieci, a klasyczna kreska i intensywne kolory na pewno im się spodobają.

Komiks Łauma na scenie Teatru Studio

lauma_plakat
Kadry z komiksu wyświetlane na scenie zamiast scenografii. Aktorzy stający się częścią świata kreskówek. Postaci wychodzące z komiksu na teatralne deski. Tak ma wyglądać teartalna adaptacja komiksu Karola Kalinowskiego Łauma, którego premiera odbędzie się 2. czerwca w Teatrze Studio w Warszawie.

Sceniczna prapremiera Arabeli

katarzyna_dalek_katarzyna_kazmierczak_foto
Pierwsza na świecie inscenizacja czechosłowackiego serialu Arabela powstaje w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Nad spektaklem pracują reżyser Paweł Aigner oraz dramatopisarka Malina Prześluga. Premiera spektaklu planowana jest na 1. czerwca.

Gwiazdorska Królewna Śnieżka

marta_zmuda_trzebiatowska_dubbing
Trwają prace nad dubbingiem do nowej ekranizacji baśni braci Grimm o królewnie Śnieżce. Złą królową zagrała Julia Roberts, a w czawnowłosą następczynię tronu wcieliła się Lily Collins (prywatnie córka Phila Collinsa). W polskiej wersji językowej Śnieżka przemówi głosem Marty Żmudy Trzebiatowskiej.

Opowieści zimowe wg Andersena w Bydgoszczy

Opowieści zimowe wg Hansa Christiana Andersena w reżyserii Igi Gańczarczyk będzie można zobaczyć po raz pierwszy w 13. stycznia w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Spektakl familijny dla dzieci i rodziców powstał na podstawie trzech baśni Hansa Christiana Andersena: Królowej śniegu, Śniegowego bałwana i Choinki.

Rękawiczkowi Jaś i Małgosia

jas_i_malgosia_foto
Lalki rękawiczkowe zwane popularnie pacynkami zostaną wykorzystane w najnowszym spektaklu lubelskiego Teatru Andersena Jaś i Małgosia. Premiera baśni odbędzie się 16. października.

Teatralne adaptacje Wrońca

wroniec_okladka
Dwa zespoły teatralne przygotowują sceniczne adaptacje Wrońca - surrealistycznej baśni Jacka Dukaja o stanie wojennym. Pierwsza premiera odbędzie się 13. grudnia w Teatrze Kamienica w Warszawie.

XVI Dziecięce Spotkania Teatralne w Gliwicach

xvi_dzieciece_spotkania_teatralne_logo
Japoński lalkarz Noriyuki Sawa wystąpi w Gliwicach ze spektaklem Kaguya - bambusowa księżniczka i inne baśnie podczas XVI Dziecięcych Spotkań Teatralnych. Widzowie będą mogli obejrzeć podczas przeglądu siedem przedstawień dla dzieci - od 14. do 20. marca codziennie jedno widowisko.

Neil Gaiman odwiedzi Warszawę

neil_gaiman_foto
Neil Gaiman, scenarzysta filmowy i teatralny, pisarz, scenarzysta komiksowy, autor m.in. serii Sandman oraz bestsellerowej Koraliny, której ekranizacja jest nominowana do Oscara, przyjedzie wiosną do Polski. Gaiman spotka się z czytelmnikami 22. marca w salonie Empik Megastore Junior. Wizyta pisarza związana jest z promocją dwóch powieści: mitologicznej opowieści dla młodych czytelników z ilustracjami Bretta Helquista Odd i lodowi olbrzymi oraz wznowienia Chłopaków Anansiego.

Alicja w Krainie Czarów - galeria fotosów

Kiedy Alicja była małą dziewczynką, pobiegła za Białym Królikiem, wpadła do jego nory i niespodziewanie znalazła się w fantastycznym i nieco dziwacznym świecie, gdzie żyją bajkowe stwory, mówiące zwierzęta i śpiewające kwiaty, a mieszkańcy obchodzą nie-urodziny. W filmowej wizji Tima Burtona Alicja ma już 19 lat i powraca do niezwykłej krainy, by ponownie spotkać dawnych znajomych - Szalonego Kapelusznika (Johnny Depp), Królową Kier (Helena Bonham Carter) i wiele innych czarodziejskich postaci. Film trafi na ekrany polskich kin 5. marca.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość