Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

biografia

Spotkanie z autorką książki o H. M. Góreckim

Henryk_Mikolaj_Gorecki_portret_z_pamieci_okladka
Spotkanie z Beatą Bolesławską-Lewandowską - autorką książki Henryk Mikołaj Górecki. Portret w pamięci - odbędzie się 24. października w Księgarni Muzycznej "Kurant" na krakowskim Rynku Głównym.

566 kadrów rodzinnych Dennisa Wojdy

566_kadrow_okladka
Dennis Wojda - znany dotychczas głównie jako scenarzysta kultowych komiksów o miasteczku Mikropolis - od marca 2010 roku codziennie publikował na blogu kolejny kadr swojej rodzinnej opowieści. Po 566 dniach historia złożyła się w całość. Powstała intrygująca, pełna humoru powieść graficzna, którą opublikowało w kwietniu wydawnictwo W.A.B.

Pełna edycja pamiętników Stanisława Augusta Poniatowskiego

pamietniki_stanislawa_augusta_poniatowskiego_okladka
Blisko 900 stron liczy pierwsza pełna edycja pamiętników Stanisława Augusta Poniatowskiego. Spisana po francusku ręką królewskich sekretarzy opowieść przedstawia okres od narodzin króla do 1778 r. Przeplata ją korespondencja władcy i oficjalne dokumenty państwowe.

Logikomiks - filozofia Russella w komiksie

logikomiks_okladka
Logikomiks czyli obrazkowa opowieść o życiu wybitnego logika Betranda Russella znanego z paradoksu golibrody, którego nie ma kto ogolić, sama jest paradoksalna. Niby to komiks, ale naładowany wiedzą, którą niełatwo pojąć.

Nowa książka o Piłsudskim

pilsudski_okladka
Bez wątpienia żaden z polskich polityków XX stulecia nie wywarł tak wielkiego wpływu na dzieje naszego kraju, jak Józef Piłsudski - pisze o marszałku Piłsudskim Sławomir Koper we wstępie do swojej książki Józef Piłsudski. Człowiek i polityk. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Bellona i Oficyny Wydawniczej Rytm.

Premiera biografii Justyny Kowalczyk

bieg_zycia_justyny_okladka
Bieg życia Justyny - taki tytuł nosi pierwsza biografia mistrzyni igrzysk olimpijskich w Vancouver. Autorami książki o Justynie Kowalczyk są dziennikarze sportowi Andrzej Stanowski i Adam Sosnowski. Premiera publikacji odbędzie się 8. marca w Krakowie.

Nowe wydanie biografii Słowackiego

juliusz_slowacki_okladka
4. września minęła 160. rocznica śmierci Juliusza Słowackiego. O jego i twórczości pisze życiu Maria Dernałowicz w książce Juliusz Słowacki. Pozycja - uaktualniona i poprawiona przez autorkę - ukazała się właśnie nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w serii "Biografie sławnych ludzi".

Ukazała się biografia Jana Karskiego

karski_okladka
Fascynująca, oparta na dokumentach i relacjach świadków opowieść o wojennej działalności Jana Karskiego, kuriera i emisariusza politycznego, ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis. Autorem publikacji Karski. Raporty tajnego emisariusza jest Stanisław M. Jankowski.

Pozaserialowa biografia doktora House’a

dr_house_biografia_okladka
Na czym polega fenomen amerykańskiego serialu o nieprzyjaznym, utykającym doktorze bezustannie łykającym leki, który czerpie przyjemność z obrażania pacjentów, współpracowników i całej ludzkości? To jedno z pytań, na które stara się odpowiedzieć Paul Challen w książce Dr House. Biografia Hugh Lauriego i przewodnik po serialu. Polska premiera: 22. września.

Stanisław Lem we wspomnieniach syna Tomasza

awantury_na_tle_okladka
Wybitny pisarz i myśliciel Stanisław Lem jako zapalony narciarz, domorosły konstruktor elektrycznych silników, amator słodyczy, a przede wszystkim jako ojciec - to temat wspomnień jego syna Tomasza Lema w książce Awantury na tle powszechnego ciążenia. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego 23. września.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość