Środa, 2017.04.26 Marii, Marzeny, Ryszarda
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. kwietnia

26. kwietnia

Dzień Drogowca i Transportowca

Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej

Święto Narodowe Zjednoczonej Tanzanii

Świeto Lasu

Gdy w kwietniu ciepłe deszcze padają,
pogodną jesień zapowiadają.

1798 - urodził się francuski malarz romantyczny Eugene Delacroix. Jego najsłynniejszym dziełem jest obraz Wolność wiodąca lud na barykady;

1888 - urodził się angielski poeta, dramaturg i krytyk literacki Thomas Stearns Eliot, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948;

1925 - pośmiertnie została wydana powieść Frantza Kafki Proces.

Więcej w kalendarium »

biografistyka

Spotkanie z autorką książki o H. M. Góreckim

Henryk_Mikolaj_Gorecki_portret_z_pamieci_okladka
Spotkanie z Beatą Bolesławską-Lewandowską - autorką książki Henryk Mikołaj Górecki. Portret w pamięci - odbędzie się 24. października w Księgarni Muzycznej "Kurant" na krakowskim Rynku Głównym.

Premiera Dzienników Osieckiej

dzienniki_osieckiej_tom_1_okladka
I tom Dzienników Agnieszki Osieckiej obejmujący wczesne zapiski przyszłej poetki z lat 1945-1950 ukaże się w księgarniach 8. października. Do tej pory tylko najbliżsi wiedzieli o dziennikach poetki. Pierwszy tom otwiera ich wielotomową edycję.

Maria Skłodowska-Curie i jej córki

maria_sklodowska_curie_i_jej_corki_okladka
Książka Shelley Emling Maria Skłodowska-Curie i jej córki, bogato udokumentowana opowieść o nieznanych i mało znanych wątkach życia dwukrotnej noblistki, ukaże się w Polsce 8. maja nakładem Wydawnictwa Literackiego MUZA SA.

O listach Witkacego w Teatrze Laboratorium

listy_do_zony_t_4
Spotkanie z Januszem Deglerem poświęcone czwartemu tomowi Listów do żony (1936-1939) Stanisława Ignacego Witkiewicza odbędzie się 17. stycznia w Sali Teatru Laboratorium we Wrocławiu. Fragmenty wspomnień Jadwigi Witkiewiczowej przeczyta Jolanta Góralczyk, a listy Witkacego - Jacek Bunsch. Wstęp wolny.

Historia rodziny Oriany Fallaci w księgarniach

kapelusz_caly_w_czeresniach_okladka
Kapelusz cały w czereśniach - ostatnia, wydana już pośmiertnie książka Oriany Fallaci, jednej z najważniejszych i najodważniejszych publicystek XX wieku - ukazuje się w Polsce 20. września. Praca nad tą wielopokoleniową sagą (50 bohaterów, 5 pokoleń) i jednocześnie autobiografią zajęła pisarce 10 lat.

Oriana Fallaci: Kapelusz cały w czereśniach - fragment książki

kapelusz_caly_w_czeresniach_okladka
W szesnastowiecznej skrzyni swojej przodkini, heretyczki Ildebrandy, spalonej przez Inkwizycję, Oriana Fallaci jako dziecko znalazła m.in. elementarz z XVIII wieku, list prawujka, który został wcielony do armii napoleońskiej i zginął w Rosji, czterosoldową monetę wybitą przez Państwo Kościelne, lutnię bez strun i stary zegar. Skrzynia spłonęła podczas bombardowania Florencji w 1944 roku, lecz pamięć o niezwykłych rodzinnych pamiątkach i opowieści rodziców przetrwały, by kilka dekad później zainspirować poważnie już chorą Orianę do opisania ponad stu lat pełnej pasji i namiętności historii swojego rodu.

Premiera autobiografii Rushdiego

joseph_anton_okladka
Autobiografia Salmana Rushdiego Joseph Anton ukaże się 18. września jednocześnie w 21. krajach na całym świecie, także w wersji polskiej. Uroczystość z okazji wydania książki odbyła się 14. września w kultowym klubie Collection na Brompton Rd w Londynie. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób - wydawców z całego świata, redaktorów, tłumaczy, dziennikarzy i przyjaciół pisarza.

Kiedy ajatollah Chomejni wydał wyrok śmierci na pisarza, policja poprosiła go o wybranie nowego nazwiska. Pomyślał wtedy o swoich dwóch ulubionych pisarzach - Conradzie i Czechowie. Stąd Joseph Anton.

Andrzej Osęka o sobie, innych i sztuce

strategia_pajaka_okladka
Strategia pająka, wywiad-rzeka z Andrzejem Osęką, jednym z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych polskich krytyków sztuki, to utkana z anegdot panorama kilku artystycznych epok z wielką historią w tle. Książka ukazała się pod koniec 2011 roku nakładem Wydawnictwa 40 000 Malarzy.

Ukazała się biografia rotmistrza Pileckiego

ochotnik_okladka
"Bohater naszych czasów" - tak Witolda Pileckiego określa Marco Patricelli, autor biografii rotmistrza, który dobrowolnie znalazł się w Auschwitz, aby napisać raport o panujących tam warunkach. Książka Ochotnik właśnie ukazała się po polsku.

Artur Andrus zwywiadował Marię Czubaszek

kazdy_szczyt_ma_swoj_czubaszek_okladka
Wywiad-rzeka przeprowadzony przez Artura Andrusa z Marią Czubaszek ukaże się 18. października nakładem Prószyńskiego i S-ki. Książka nosi tytuł Każdy szczyt ma swój Czubaszek.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość