Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

21. września

21. września

Na święty Mateusz płaszcz wdziej,
A na święty Michał futro miej.

1903 - odbyła się premiera pierwszego westernu - 21-minutowego filmu Kit Carson;

1908 - matematyk Hermann Minkowski zdefiniował czas jako czwarty wymiar;

1947 - urodził się Stephen King, pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak Lśnienie i to.

Więcej w kalendarium »

Bruno Schulz

Hanna Krall na Bruno Schulz. Festiwal

bruno_schulz_festiwal_logo
Hanna Krall będzie gościem Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Spotkanie z pisarką odbędzie się 23. listopada w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Rozmowę z gościem poprowadzi Jacek Antczak, a fragmenty książki Biała Maria przeczyta Anna Polony.

Festiwal im. Brunona Schulza we Wrocławiu

festiwal_brunona_schulza_2012_plakat
Sesja naukowa "Bruno od Księgi Blasku". Schulz ezoteryczny, kabalistyczny, mesjański, panele, w tym Schulz i poeci z udziałem Ryszarda Krynickiego, Wojciecha Bonowicza i Tomasza Różyckiego prowadzony przez Marcina Barana, koncerty jazzowe i klezmerskie, spotkania autorskie, pokazy filmowe, happening i gra miejska znalazły się w programie Festiwalu im. Brunona Schulza, który będzie trwał we Wrocławiu do 18. listopada.

Noc Kultury 2012 - Lublin - Brama Wschodu

noc_kultury_lublin_2012
270 wydarzeń, 3000 współtwórców, 250 artystów ukraińskich, 50 unikalnych projektów polsko-ukraińskich (m.in. Opera Lwowska w dialogu z lubelskim Teatrem Muzycznym, Teatr Gardzienice w dialogu z Lwowskim Teatrem Akademickim), 10 przestrzeni muzycznych, 8 scen teatralnych, 2 strefy kina, Aleja Kultur, kilkadziesiąt wystaw i interwencje w przestrzeni publicznej - tak wygląda w liczbach program Nocy Kultury w Lublinie, która ogarnie miasto z 2. na 3. czerwca.

Spotkania z kulturą żydowską w Lublinie

rzeszow_klezmer_band_foto
Koncerty Borisa Malkovsky’ego & Davo Quartet, Rzeszów Klezmer Band oraz Alfreda Schreyera z Drohobycza, pokazy filmowe i wizualizacje znalazły się w programie Spotkań z kulturą żydowską "Shalom", które odbędą się w Lublinie od 19. do 21. sierpnia.

[30]31 Warszawskie Spotkania Teatralne

31_wst_plakat
10 spektakli w nurcie głównym, 5 inscenizacji Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu w ramach cyklu "Wałbrzych" oraz 7 przedstawień dla dzieci na małych WST będzie można obejrzeć podczas połączonej edycji 30. i 31. Warszawskich Spotkań Teatralnych, które odbędą się w stolicy w pierwszej połowie kwietnia.

Życie prywatne elit artystycznych II RP

zycie_prywatne_elit_artystycznych
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Zofia Nałkowska, Franz Fiszer, Hanka Ordonówna, Jarosław Iwaszkiewicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bruno Schulz, Bolesław Leśmian, Tadeusz Boy-Żeleński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Karol Szymanowski, Artur Rubinstein i Jan Kiepura - to niektóre z postaci 20-lecia międzywojennego, które przywołuje w swojej książce Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej Sławomir Koper.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Awangardowych PESTKA

pestka2010_plakat
Spektakl Ruskie w wykonaniu grupy Sta-Art. otworzył 27. maja Międzynarodowy Festiwal Teatrów Awangardowych PESTKA. W ramach festiwalu zaprezentują się w Jeleniej Górze zespoły teatralne z całej Polski. W programie także warsztaty sceniczne, taneczne i krytycznoliterackie oraz spotkania z artystami.

Miklaszewskiego historia fascynacji Schulzem

zatracenie_sie_w_schulzu_okladka
"Pięćdziesiąt lat życia (1892-1942) i tylko siedmioletnia działalność literacka (1933-1939). Dwa zbiory opowiadań, pięć drobnych utworów prozatorskich, dwadzieścia pięć recenzji i krytyk umieszczonych na łamach czasopism oraz garść ocalałych listów - oto cały dorobek pisarza. Wystarczający jednak, aby wejść na stałe do literatury światowej".

Prapremiera: Proza Brunona Schulza na lubelskiej scenie

noc_wielkiego_sezonu_plakat
Prapremiera spektaklu Noc wielkiego sezonu, scenicznej adaptacji prozy Brunona Schulza, odbędzie się 14. listopada w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Żywiołem refleksyjnego spektaklu jest atmosfera przedwojennego żydowskiego miasteczka, ludzka zbiorowość - niesłychanie barwna, soczysta, oscylująca od poetyckości aż po obseniczność.

Sopot - ulica artystów, czyli majówka w Trójmieście

sopot_ulica_artystow_2009
Wystawy, happeningi, recytacje wierszy skandalicznych, koncerty i pokaz sukien ślubnych - to tylko niektóre atrakcje imprezy Sopot - ulica artystów, która jest kontyuacją Święta Monciaka. Ulicą artystów stanie się od 1. do 3. maja sopocka ulica Bohaterów Monte Cassino.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość