Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

21. września

21. września

Na święty Mateusz płaszcz wdziej,
A na święty Michał futro miej.

1903 - odbyła się premiera pierwszego westernu - 21-minutowego filmu Kit Carson;

1908 - matematyk Hermann Minkowski zdefiniował czas jako czwarty wymiar;

1947 - urodził się Stephen King, pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak Lśnienie i to.

Więcej w kalendarium »

Chiny

Tysiące posągów Buddy odkryto w Chinach

budda_amitajus_foto
Na stanowisku w północnych Chinach archeolodzy odnaleźli dużą liczbę figurek i posągów Buddy z VI wieku - informuje serwis internetowy Xinhuanet. Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący prace badawcze na stanowisku Yecheng, położonym w okręgu Linzhang w prowincji Hebei.

Odkryto tysiące pancerzy żółwi ze starożytnymi inskrypcjami

W środkowych Chinach archeolodzy odkryli tysiące pancerzy żółwi pokrytych znakami chińskiego pisma sprzed ponad 2800 lat - informuje serwis internetowy People’s Daily Online. 

Widok zapożyczony Marzanny Morozewicz w Galerii Białej

marianna_mrozewicz_bez_tytulu
Wystawa Marzanny Morozewicz Widok zapożyczony została otwarta w Galerii Białej w Lublinie. Inspiracją ekspozycji, która będzie prezentowana do 14. stycznia 2012 r., była podróż artystki po Wschodnich Chinach w 2010 roku, a szczególnie koncepcja ogrodów, którą Morozewicz poznała podczas podróży.

"Chiny - Tajwan - Tybet" - konferencja w Warszawie

Konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z polityką regionalną w Azji Wschodniej, a szczególnie stosunkom między Chinami, Tajwanem i Tybetem, odbędzie się 9. czerwca w Collegium Civitas w Warszawie. W spotkaniu wezmą udział naukowcy i politycy zajmujący się tym regionem świata.

Odkryto kolejne fragmenty Wielkiego Muru

Chińscy archeolodzy odkryli w północnych Chinach nowe odcinki Wielkiego Muru o łącznej długości 26 kilometrów - donosi serwis internetowy China Daily.

W Pekinie powstanie czekoladowy park tematyczny

Park tematyczny poświęcony czekoladzie z czekoladową kopią Wielkiego Muru i 560 żołnierzy armii terakotowej zostanie otwarty 29. stycznia w Pekinie - poinformowała prasa chińska. Według realizatorów projektu zainspirowanego filmem Charlie i fabryka czekolady, "potrzeba było dwóch lat, żeby zaprojektować park, który ma w zamierzeniu stać się symbolem Pekinu podczas zimowych miesięcy".

Chińska Armia Terakotowa w Muzeum Śląska Opolskiego

chinska_armia_terakotowa_foto
Do końca stycznia 2010 r. można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego replikę chińskiej Armii Terakotowej Cesarza Qin. Wystawa licząca ok. 80 eksponatów została stworzona pod nadzorem chińskiego muzuem. Chińska Armia Terakotowa znajduje się od 1987 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Literatura i film azjatycki - dyskusja Pod Jaszczurami

czerwona_roza_okladka
"Chińczyki trzymają się mocno" (w literaturze i kinie) - pod takim hasłem odbędzie się 26. listopada w krakowskim Klubie Pod Jaszczurami dyskusja na temat znaczenia współczesnej azjatyckiej literatury i filmu. Punktem wyjścia do dyskusji będzie premiera kolejnej książki w serii "nowy kanon" - powieści Czerwona róża, biała róża autorstwa Eileen Chang.

Najnowszy kryminał Mankella wkrótce po polsku

chinczyk_okladka
Chińczyk, najnowsza powieść kryminalna popularnego szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, ukaże się w Polsce 10. listopada. Polscy czytelnicy będą mieli okazję zapoznać się z książką przed Amerykanami, Brytyjczykami i Kanadyjczykami, ponieważ anglojęzyczna premiera zapowiadana jest na początek przyszłego roku.

Posągi młodocianych żołnierzy z terakoty pierwszego cesarza Chin

Chińscy naukowcy badający figury żołnierzy słynnej armii z terakoty z grobowca pierwszego cesarza Chin ustalili, że grupa postaci przedstawia młodocianych żołnierzy - donosi serwis internetowy China Daily.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość