Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

fantastyka

Gra Endera ciut wcześniej w kinach

gra_endera_polski_plakat
Ekranizacja powieści Orsona Scotta Carda trafi na ekrany polskich kin dzień wcześniej niż dotąd planowano: w czwartek 31. października, a nie w piątek 1. listopada. Nietrudno zrozumieć tę decyzję, choć i tak dla filmu nie będzie to łatwy weekend.

Polskie zwiastuny ekranizacji Gry Endera

gra_endera_plakat
W internecie pojawił się pierwszy polski zwiastun filmu Gra Endera, ekranizji kultowej powieści science fiction Orsona Scotta Carda. Zwiastun ma dwie wersje - z napisami i z polskim dubbingiem.

Nominacje do Nagrody Zajdla za 2012

polcon_2013_logo_by_Saarl
Pięć powieści i sześć opowiadań znalazło się wśród tytułów nominowanych do Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla przyznawanej polskim twórcom fantastyki przez miłośników gatunku. Rekordzistą tegorczonych nominacji jest Jakub Ćwiek, którego nazwisko pojawiło się na liście czterokrotnie: raz w kategorii powieści i trzy razy w gronie pretendujących do nagrody opowiadań.

Aktorzy Gry o Tron w Polsce

Wielu fanów cyklu nurtuje pytanie, kto powinien wygrać Grę o tron. Maisie przyznała, że wielokrotnie zmieniała zdanie, tym niemniej dziś uważa, że powinna zwyciężyć Daenerys, ponieważ od dłuższego czasu walczy o tron w uczciwy sposób. - Jeśli powiem, że ktoś inny niż Stannis, mogę być w poważnych tarapatach - zaczął ze śmiechem Liam podczas konferencji w Warszawie.

Boży Bojownicy Sapkowskiego - superprodukcja audio

bozy_bojownicy_okladka
190 aktorów, 7 miesięcy nagrań, 5 miesięcy postprodukcji, spektakularne efekty dźwiękowe i muzyczne - tak zrealizowano audiobook Bożych Bojowników Andrzeja Sapkowskiego. Według wydawcy autora Trylogii husyckiej jest to największa jak dotąd produkcja audiobooka w Europie. Premiera pełnego tekstu książki zapowiedziana została na 6. października.

Pierwsze pełne wydanie najdłuższego polskiego komiksu

kajtek_i_koko_w_kosmosie_3wydanie
Po raz pierwszy udało się zebrać w jedną całość ponad 1200 pasków najdłuższego polskiego komiksu - Kajtek i Koko w kosmosie. Trzecie uzupełnione wydanie albumu z komiksem Janusza Christy ukazało się w 40. rocznicę zakończenia edycji prasowej.

Nowa powieść Orsona Scotta Carda

zaginione_wrota_okladka
Dan North to nowy młody bohater stworzony przez autora kultowej Gry Endera. Jednak w powieści Zaginione wrota Orson Scott Card sięgnął po inną konwencję - fantasy. Książka ukazała się w Polsce w przekładzie Tomasza Wilusza.

Finał Kroniki Awatarów

edda_okladka
Do księgarń trafiła Edda - trzecia i ostatnia część cyklu "Kroniki Awatarów" Conora Kosticka, twórcy pierwszej na świecie gry LARP i zdobywcy liczących się nagród literackich.

LEMologia - książka jako aplikacja na iPada

lemologia_okladka
LEMologia - cyfrowa wersja książki Wojciecha Orlińskiego wydana przez firmę iSource jako aplikacja na iPada - od 13. lutego dostępna jest w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, 25 krajach Europy, 29 krajach Afryki, Bliskiego Wschodu i Indiach, 19 krajach Azji i Pacyfiku i 37 krajach Ameryki Łacińskiej. Aplikacja stanowi kompendium wiedzy na temat Stanisława Lema i jego twórczości.

Początek nowej powieści Riordana w sieci

syn_neptuna_okladka
Pierwszy rozdział powieści Ricka Riordana Syn Neptuna, która ukaże się w Polsce 25. stycznia, został zamieszony na polskim blogu poświęconym twórczości autora serii "Olimpijscy herosi" oraz "Percy Jackson i bogowie olimpijscy".
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość