Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

23. września

23. września

Dzisiaj godz. 11.05 rozpocznie się astronomiczna jesień.
W jesieni, gdy tłuste ptaki,
Mróz w zimie nie lada jaki.

63 r. p.n.e. - urodził się Oktawian August, "primus inter pares" - pierwszy wśród równych cesarz rzymski;

1922 - polski Sejm przyjął uchwałę o budowie portu w Gdyni;

1991 - Armenia proklamowała niepodległość.

Więcej w kalendarium »

festiwal filmowy

Przechowalnia numer 12 zwycięzcą 4. American Film Festival

przechowalnia_nr_12_fotos
Przechowalnia numer 12 (Short Term 12, USA 2013) w reżyserii Destina Crettona została uznana przez publiczność we Wrocławiu za najlepszy amerykański film niezależny prezentowany na 4. American Film Festival. Pełen emocji portret nastolatków umieszczonych w ośrodku wychowawczym był jednym z 16 filmów fabularnych prezentowanych podczas festiwalu.

Laureaci 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

ida_plakat
Warsaw Grand Prix, główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym WFF, zdobył film IDA w reżyserii Pawła Pawlikowskiego (Polska). Jury nagrodziło film za rewelacyjne połączenie scenariusza, reżyserii, zdjęć, gry aktorskiej i muzyki, z którego powstał piękny i delikatny film, portretujący polskie powojenne społeczeństwo lat 60., zmagające się z własnymi demonami.

Ida zdobyła również nagrodę jury ekumenicznego.

Tofifest z Brucem Lee wraca do Od Nowy

tofifest_2013_plakat
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest wraca po sześciu latach do Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa. Legendarny klub będzie w tym roku centrum festiwalowym Tofifest. "Twarzą" festiwalu w 2013 r. został Bruce Lee.

29. Warszawski Festiwal Filmowy

29_wff
Dwa polskie filmy znalazły się w Konkursie Międzynarodowym 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego: W ukryciu Jana Kidawy-Błońskiego oraz Ida Pawła Pawlikowskiego. 29. WFF odbędzie się w dniach 11-20 października 2013 w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki oraz w Multikinie Złote Tarasy.

Nowy Jarmusch na otwarcie 4. American Film Festival

tylko_kochankowie_przezyja_kadr
Najnowszy film Jima Jarmuscha Tylko kochankowie przeżyją otworzy 22. października 4. American Film Festival we Wrocławiu. Wydarzeniem towarzyszącym imprezie będzie koncert awangardowego kompozytora Jozefa van Wissema, muzycznego współpracownika Jarmuscha, którego amerykański filmowiec zaprosił do stworzenia ścieżki dźwiękowej nowej produkcji.

Można zgłaszać filmy do 11. PLANETE+ DOC Film Festival

11_planete_doc_logo
Rozpoczął się nabór zgłoszeń do 11. edycji PLANETE+ DOC Film Festival. Do sekcji konkursowych przyjmowane są filmy dokumentalne dłuższe niż 45 minut, pokazywane w Polsce po raz pierwszy ("polskie premiery").

16. Przegląd Filmowy Kino na Granicy

kino_na_granicy_foto
Retrospektywa znakomitego reżysera i scenarzysty słowackiego Dušana Hanáka będzie jednym z punktów programu 16. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie. Kolejna edycja imprezy odbędzie się od 29. kwietnia do 4. maja 2014 r.

Polka laureatką Vienna Independent Shorts

Velocity_kadr_z_animacji_Karoliny_Glusiec
Karolina Głusiec została uznana za najlepszą reżyserkę w międzynarodowym konkursie Festiwalu Filmowego Vienna Independent Shorts 2013. Pochodząca z Lublina młoda polska artystka została nagrodzona 2. czerwca za ręcznie rysowaną animację Velocity.

Polacy nagrodzeni w Cannes

krolik_po_berlinsku_gal18
Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski zostali laureatami Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za scenariusz Niemy. Zwycięzców wybrała 22. maja, podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, międzynarodowa Rada Artystyczna programu ScripTeast. Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Najlepszego Scenariusza z Europy Środkowej i Wschodniej została przyznana po raz siódmy.

Madame Tyson na uroczyste otwarcie AfryKamery 2013

afrykamera_2013_plakat
Premierowy pokaz dokumentu Madame Tyson Edwarda Porembnego z muzyką Pako Sarra, występ najlepszego bębniarza djembe i dundun - Gwinejczyka Gaspara Condo oraz pokaz walk zapaśników znalazły się w programie uroczystego otwarcia AfryKamery 2013. Festiwal rozpocznie się 10. kwietnia w Kinie Luna w Warszawie.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość