Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

festiwal kryminału

Honorowy Wielki Kaliber dla Mosleya

mfk_2013
Amerykański pisarz Walter Mosley otrzyma Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru przyznawaną wybitnym twórcom kryminałów. Autor Śmierci w błękitnej sukience i kilkunastu innych powieści z detektywem Rawlinsem w roli głównej odbierze nagrodę 12. października podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2013

wielki_kaliber_statuetka
Siedem polskich powieści kryminalnych opublikowanych w ubiegłym roku otrzymało nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru. Najwięcej, bo trzy z nich, ukazały się w "mrocznej serii" wydawnictwa W.A.B.

Konkurs na opowiadanie kryminalne

mfkryminalny_logo
Wystartowała piąta edycja ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013. Po raz piąty Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do napisania krótkiej fabuły z Wrocławiem w tle (lub szkicu takiego opowiadania). 

Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2013

mfk_logo
Międzynarodowy Festiwal Kryminału będzie obchodził w tym roku dziesiąte urodziny. Organizatorzy podali datę imprezy: od 9. do 13. października. 10. MFK odbędzie się oczywiście we Wrocławiu.

Wielki Kaliber po raz drugi dla Miłoszewskiego!

zygmunt_miloszewski_foto
Zygmunt Miłoszewski został laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2012. Główna nagroda wręczana podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału trafiła do rąk pisarza po raz kolejny. Pierwszą otrzymał za swoją pierwszą powieść kryminalną Uwikłanie. Drugą - podczas tegorocznej gali MFK - za Ziarno prawdy - swój drugi kryminał, również z prokuratorem Teodorem Szackim w roli głównej.

Matka doktor "Bones" w Polsce

z_krwi_i_kosci_okladka
Kathy Reichs - amerykańska pisarka i antropolog sądowy, autorka cyklu powieści z doktor Temprence Brennan, na motywach którego powstał serial Kości - będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012. Reichs odbierze 20. października Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Norwedzy na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału

maly_zloty_pierscionek_okladka
Kjell Ola Dahl oraz Thomas Enger to kolejni norwescy autorzy powieści kryminalnych, którzy potwierdzili udział w Międzynarodowym Festiwalu Kryminału Wrocław 2012. Wcześniej zapowiedziała swój przyjazd pisarka Anne Holt, która odbierze na festiwalu Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Anne Holt na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału Wrocław 2012

miedzynarodowy_festiwal_kryminalu_2012
Norweska autorka kryminałów Anne Holt przyjedzie do Wrocławia 20. października, by spotkać się z fanami podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału i odebrać Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru, przyznawaną wybitnym twórcom gatunku. Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się po raz czwarty we Wrocławiu i potrwa od 16. do 21. października 2012.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2012

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2012 rozpocznie się 16. i potrwa do 21. października 2012 r. Będzie to niemal tydzień dyskusji, wykładów, spotkań i pokazów filmowych - wszystko oczywiście związane z kryminałem. W programie także czwarta edycja Kryminalnych Warsztatów Literackich.

Topielica nagrodzona Wielkim Kalibrem 2010

gaja_grzegorzewska_fot_krzysztof_lysek
Gaja Grzegorzewska została laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru 2010 roku. Autorkę uhonorowano za powieść Topielica. To trzecia powieść Grzegorzewskiej wydana w krakowskim wydawnictwie EMG. Zwyciężczyni otrzymała nagrodę w wysokości 25 000 złotych ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość