Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

Festiwal Nauki

Jak powstaje Frankenstein?

Teatralne mistrzynie charakteryzacji Teatru Muzycznego Capitol - Magdalena Chabrowska-Oleksiak oraz Agnieszka Jasiniecka -  pokazały Jak powstaje Frankenstein podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Ząbkowicach Śląskich.

XV Festiwal Nauki w Warszawie

festiwal_nauki_w_warszawie_2011
Ponad 600 wykładów, pokazów, debat i wycieczek czeka na gości XV Festiwalu Nauki, który rozpocznie się 16. września w Warszawie. W tym roku na festiwalowych gości będzie czekać m.in. siedem debat głównych, ponad 100 spotkań w ramach tzw. klubów młodzieżowych i 200 spotkań weekendowych, podczas których będzie można przeprowadzić własne doświadczenia.

VIII Lubelski Festiwal Nauki

lubelski_festiwal_nauki_2011_plakat
Blisko 800 wydarzeń popularnonaukowych przygotowano dla uczestników VIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który rozpocznie się 17. września. Przez siedem festiwalowych dni na gości czekają pokazy, wykłady, Piknik Naukowy, a także Tygiel czyli kongres studenckich kół naukowych.

Jak niuanse decydują o smaku potraw

kawa
Smak parmezanu swą sławę zawdzięcza specyficznemu mikroklimatowi panującemu w okolicach Padwy, ser Grana Padano znawcy osłuchują młoteczkiem, a kawę o najlepszym aromacie wypijemy, jeśli trafimy na wyjątkowe ziarna perłowe. Gdy mamy ochotę na zieloną i mocną herbatę powinniśmy sięgnąć po "herbaty uprawy przykrywanej".

O tym, że to niuanse decydują o smaku potraw i napojów, przekonywał dr Marek Gibiński z Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja. Wykład Niuanse smaku był jedną z atrakcji XI Festiwalu Nauki w Krakowie.

Atrakcje Bałtyckiego Festiwalu Nauki

baltycki_festiwal_nauki2009_logo
Cztery statki naukowo-badawcze: Baltica wraz z nowym załogantem - psem Baltikiem znalezionym na krze, Horyzont II, Oceania i Oceanograf II otworzą swoje laboratoria przed gośćmi pikniku naukowego w ramach IX Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Tegoroczny festiwal odbędzie się na Pomorzu w dniach 25-29 maja.

XI Festiwal Nauki w Krakowie

festiwal_nauki_w_krakowie_logo
"Materia-Człowiek-Kultura" - pod takim hasłem odbędzie się tegoroczny XI Festiwal Nauki w Krakowie. Pierwsze atrakcje: wykłady, efektowne prezentacje, wystawy i wycieczki na pasjonatów nauki czekają od 11. maja. Festiwal potrwa do 14. maja.

11. Festiwal Nauki w Toruniu

11_festiwal_nauki_w_toruniu_plakat
Namiot Przygód rozstawiony na Rynku Staromiejskim będzie nową atrakcją 11. edycji Festiwalu Nauki, który rozpocznie się 15. kwietnia w Toruniu. Organizatorzy przygotowali w tym roku ponad 150 imprez.

Kłamstwo wcale nie musi mieć krótkich nóg

usta_foto
Ludzie kłamią średnio raz lub dwa razy dziennie. O tym, czy da się rozpoznać, że ktoś kłamie mówiła w czasie XIV Festiwalu Nauki w Warszawie dr hab. Katarzyna Stemplewska-Żakowicz.

Muzyka uchem fizyka

Muzyka naśladuje relacje, które lubi nasz mózg. Współbrzmienie niektórych dźwięków naturalnie uznajemy za piękne i nie ma to związku z kulturą, ale z budową ludzkiego ucha. Mówił o tym prof. Ernest Bartnik podczas XIV Festiwalu Fizyki w Warszawie.

Ósme Dni Nauki i Sztuki w Olsztynie

Jak strzelać rzuty karne, jak zamienić wodę w wino i jak powstaje piorun kulisty - odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas Ósmych Dni Nauki i Sztuki, które rozpoczną się w Olsztynie 22. września.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość