Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

film

Avatar

Cykl Oscary 2010: Avatar w Centrum Kultury Wrocław - Zachód. 3 Oscary 2010 i 9 nominacji, 2 nagrody BAFTA 2010 i 8 nominacji 2 Złote Globy 2010: Najlepszy Dramat i Najlepszy Reżyser.

Lato Filmów 2009

Gabinet_doktora_Caligari
Seansem klasycznego niemego horroru „Gabinet dr. Caligari”, z muzyką na żywo w wykonaniu grupy Minimatikon, rozpocznie się 15. edycja Festiwalu Filmowego Lato Filmów. Pokaz odbędzie się w niedzielę 5 lipca, na dziedzińcu warszawskiej ASP, a cała impreza potrwa do 12 lipca.

Obywatel Milk - seans w Centrum Kultury Wrocław-Zachód

Obywatel_Milk_kadr
Pokaz filmu Obywatel Milk z Seanem Pennem w roli tytułowej odbędzie się w Centrum kultury Wrocław-Zachód 5. kwietnia.

Grotowski w Zachęcie

Performer
Prace inspirowane twórczością Jerzego Grotowskiego - wykonane przez kilkunastu artystów z całego świata - można od 14. lutego oglądać na wystawie Performer w warszawskiej Zachęcie. Ekspozycja powstała w ramach Roku Grotowskiego została przygotowywana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Zachętę Narodową Galerią Sztuki, we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Paul McCarthy w Zachęcie

Paul_McCarthy
Prace znanego amerykańskiego performera - Paula McCarthy’ego można będzie oglądać od 7. lutego w warszawskiej Zachęcie. Ekspozycja nosi tytuł Seanse robótek ręcznych (Quilting sessions) i zawiera rysunki będące efektem współpracy McCarthy’ego i jego przyjaciela Benjamina Weissmanem. Wystawie towarzyszyć będą pokazy filmowe.

Złote Globy 2009 rozdane

Zlote_Globy_2009_plakat
Brytyjski film "Slumdog. Milioner z ulicy" zdobył aż cztery statuetki Złotych Globów 2009 (za muzykę, scenariusz, reżyserię i najlepszy dramat). Triumfatorką tegorocznej, 66. już edycji, jest również Kate Winslet, którą doceniono dwukrotnie. Najlepszym filmem nieanglojęzycznym okazał się izraelski "Walc z Baszirem".

Ciernista Droga do szczęścia

Droga_do_szczescia_okladka
Bestsellerowa powieść Richarda Yatesa „Droga do szczęścia” trafi do rąk czytelników 19 stycznia. Kilkanaście dni po premierze książki, na ekrany polskich kin trafi jej ekranizacja, wyreżyserowana przez Sama Mendesa i z Kate Winslet oraz Leonardo DiCaprio w rolach głównych.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość