Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

film polski

Re-premiera niemego Pana Tadeusza w Polsce i na Litwie

pan_tadeusz_1928_pakat1
Widzowie w Warszawie, Wilnie oraz kilkudziesięciu kinach Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych w całej Polsce będą mogli uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym: pokazie odrestaurowanego niemego zabytku filmowego Pan Tadeusz (reż. Ryszard Ordyński, 1928) ze specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką Tadeusza Woźniaka.

Re-premiera pierwszej ekranizacji Pana Tadeusza

pan_tadeusz_1928_pakat2
Re-premiera zrekonstruowanego w technologii 4K niemego zabytku filmowego Pan Tadeusz z 1928 r. z towarzyszeniem muzyki na żywo, specjalnie na tę okazję skomponowanej przez Tadeusza Woźniaka, odbędzie się 9-11. listopada w odremontowanym, zabytkowym budynku kina Iluzjon - Muzeum Sztuki Filmowej w Warszawie. Re-premiera będzie jednoczesną inauguracją działalności kina po remoncie.

Imagine - zdjęcia z filmu Jakimowskiego

Imagine - długo oczekiwany nowy obraz Andrzeja Jakimowskiego - to historia Iana (Edward Hogg), charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni.

14. Kino na Granicy w Cieszynie

kino_na_granicy_2012_plakat
Startuje 14. edycja Kina na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Widzów czeka sześć dni wyśmienitego kina środkowoeuropejskiego - od 28. kwietnia do 3. maja. W programie m.in. dwa cykle filmowe: przegląd najciekawszych filmów polskich, czeskich i słowackich poruszających tematykę futbolowej gorączki oraz przegląd środkowoeuropejskich filmów kryminalnych i gangsterskich. Nie zabraknie spotkań z twórcami filmowymi i pisarzami oraz koncertów i wystaw.

Wojtek Smarzowski o Róży

roza_gal1
- Przede wszystkim Róża jest filmem o miłości. Miłości na gruzach. Miłości w czasach nieludzkich - mówi o swoim najnowszym filmie Wojciech Smarzowski. Premiera laureata Grand Prix oraz Nagrody Publiczności 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego planowana jest na 27. stycznia 2012 r. 

Janusz Morgenstern - reżyser, scenarzysta i producent

Znakomity polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy Janusz Morgenstern urodził się 16. listopada 1922 roku w Mikulińcach na Podolu. Po wojnie studiował w łódzkiej szkole filmowej, którą ukończył w 1954 roku. Początkowo pracował na planie filmowym jako asystent  Andrzeja Wajdy i Wandy Jakubowskiej.

Róża Smarzowskiego na festiwalu w Toronto

roza_gal1
Róża, najnowszy film w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, został zaproszony i zostanie pokazany na tegorocznym 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w sekcji Współczesne Kino Światowe. Festiwal będzie trwał od 8. do 18. września.   

Śladami polskich filmów i seriali

Polska_na_filmowo_okladka
Gdzie nakręcono Vabank? W którym jeziorze Karol Strasburger jako Tolibowski w Nocach i dniach zbierał dla filmowej Barbary, czyli Jadwigi Barańskiej, słynne nenufary? Odpowiedzi na te i wiele jeszcze podobnych pytań znaleźć można w przewodniku Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale, autorstwa Marka Szymańskiego. Książka w listopadzie trafiła na księgarskie półki.

Kino kostiumowe w Łazienkach

kino_na_wodzie_2010_plakat
Pokaz filmu Barbara Radziwiłłówna rozpocznie 19. sierpnia II edycję cyklu Kino na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Motywem przewodnim tegorocznych pokazów będą filmowe opowieści o królewskich dworach, zarówno tych fikcyjnych, jak i historycznych.

Operacja Dunaj na festiwalu w Karlowych Warach

Operacja_Dunaj_kadr
Operacja Dunaj - polsko-czeska superprodukcja w reżyserii Jacka Głomba - pojawi się na tegorocznym 44. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Specjalny pokaz filmu odbędzie się 10. lipca. Na ekrany polskich kin obraz trafi 14. sierpnia.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość