Niedziela, 2017.08.20 Bernarda, Sabiny, Samuela
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

fizyka

16. Piknik Naukowy w Warszawie

energetyczny_makaron_grafika
Jak energicznie pęcznieje nasionko fasoli? Ile energii komunikacyjnej wytwarzamy gestykulując? Czy żyrokompas można nazwać wirującą energią? Odpowiedzi będzie można szukać 12. maja podczas 16. Pikniku Naukowego w Warszawie.

Początek astronomicznego lata

upal_slonce_foto
21. czerwca o godzinie 19:16 Słońce wstąpi w znak Raka rozpoczynając tym samym astronomiczne lato - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Otwarcie planetatium w CN Kopernik

planetarium_cn_kopernik_foto
Planetarium Centrum Nauki Kopernik zostanie uroczyście otwarte 19. czerwca 2011 r. Niebo Kopernika, dzięki wyposażeniu, jakości pokazów oraz swojej konstrukcji, będzie jednym z najnowocześniejszych i najoryginalniejszych planetariów w Europie.

Słońce na wyciągnięcie ręki w Centrum Hewelianum

W gdańskim Centrum Hewelianum powstał 1,5-metrowy model Słońca, który reaguje na ruch. Interaktywny obiekt można zobaczyć na wystawie Energia, Niebo i Słońce. Jest to pierwsza w Polsce trójwymiarowa projekcja przedstawiająca najbliższą Ziemi gwiazdę.

Atomowa Eureka w Szczecinie

atomowa_eureka_plakat
Od 24. stycznia w szczecińskim Experimentarium Eureka będzie można obejrzeć nową wystawę Atomowa Eureka - E=mc2, ukazującą sposoby generacji energii z jądra atomowego.

2011 rokiem Marii Skłodowskiej-Curie

Rok 2011 został ogłoszony Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie w stulecie otrzymania przez uczoną drugiego Nobla za odkrycie polonu i radu.

Muzyka wśród cząstek elementarnych

resonanse
Od heavy metalu do muzyki klasycznej - taki różnorodny album wydali właśnie naukowcy, uczestniczący w największym na świecie eksperymencie fizycznym w ośrodku badawczym CERN pod Genewą. Album pod tytułem "Rezonans" będzie można kupić od 6. grudnia.

Ruszyły prace na gdańskim Grodzisku

Na gdańskim Grodzisku ruszyła realizacja projektu, w ramach którego odnowionych zostanie kilka historycznych budynków fortyfikacyjnych. W odrestaurowanych wnętrzach powstaną nowoczesne, interaktywne wystawy poświęcone fizyce, matematyce itp.

Muzyka uchem fizyka

Muzyka naśladuje relacje, które lubi nasz mózg. Współbrzmienie niektórych dźwięków naturalnie uznajemy za piękne i nie ma to związku z kulturą, ale z budową ludzkiego ucha. Mówił o tym prof. Ernest Bartnik podczas XIV Festiwalu Fizyki w Warszawie.

Młodzież lubi nauki ścisłe, ale szkoła nudzi

eksperymentuj_foto
Polscy uczniowie lubią przedmioty ścisłe, jednak wciąż rzadko wybierają je jako kierunek studiów. Jedyna rada to uczyć ciekawie i to już od przedszkola - wynika z badań dr Stefanii Elbanowskiej-Ciemuchowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość