Poniedziałek, 2017.04.24 Bony, Horacji, Jerzego
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

24. kwietnia

24. kwietnia

Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży

Gdy na Jerzego pogodnie,
będzie tak przez 2 tygodnie.

1921 - belgijskie kobiety po raz pierwszy głosowały w wyborach komunalnych;

1952 - w Polsce wprowadzono obowiązkowe dostawy mleka;

1960 - odbyła się prapremiera Ślubu Gombrowicza w teatrze studenckim Politechniki  Gliwickiej;

1977 - ukazał się pierwszy numer pisma "Opinia" wydawanego w drugim obiegu.

Więcej w kalendarium »

folklor

Jarmark Jagielloński 2013 w Lublinie

jarmark_jagiellonski_2013_plakat
Sztukę i rzemiosło tradycyjne w wykonaniu artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Słowacji będzie można podziwiać i nabywać podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. Stragany i sceny, ponieważ nie zabraknie też wydarzeń artystycznych, wypełnią Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem od 15. do 18. sierpnia.

Mazowsze w Teatrze 6.piętro

mazowsze_6_pietro_plakat
Mazowsze, jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów folklorystycznych na świecie, wystąpi w pierwszej połowie lipca z sześcioma koncertami w Teatrze 6.piętro w Warszawie. Najbardziej znany polski zespół ludowy przygotował dla teatru specjalny program sięgający do bogactwa narodowych tańców, pieśni i obyczajów. 

Wiejska zabawa taneczna w Krakowie

wiejska_zabawa_taneczna_plakat
Zabawa karnawałowa przy muzyce wiejskiej z Radomszczyzny odbędzie się 24. stycznia na Barce Alrina (Bulwar Kurlandzki, obok Kładki Bernatka) w Krakowie. Do tańca zagra słynny skrzypek Jan Gaca z Przystałowic Małych z uczniami, a wtórować im będzie przyśpiewkami Marianna Siwiec - znakomita śpiewaczka z Gałek Rusinowskich.

Festiwal Kultury Koreańskiej w Łazienkach Królewskich

festiwal_kultury_koreanskiej_2012_foto7
Prezentacja różnych dziedzin koreańskiej kultury, warsztaty artystyczne hanji i możliwość mierzenia tradycyjnych strojów to część atrakcji Festiwalu Kultury Koreańskiej, który odbędzie się 8. września w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wstęp wolny.

Marzannę topiono już w XV wieku

wiosna_infografika
Jednym z polskich zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie symbolizującej zimę Marzanny. Według etnograf Małgorzaty Oleszkiewicz, jego początki sięgają co najmniej XV wieku.

Trwa Jarmark Jagielloński w Lublinie

jarmark_jagiellonski_2010_plakat
Dobiega końca drugi dzień Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. Plac po Farze wypełnił się muzykantami, przybywają nowi goście. W oczekiwaniu na kolejne punkty programu można poznać tajniki tkactwa, garncarstwa czy kowalstwa. Dużym zainteresowanie cieszą się kramiki oferujące tradycyjną kuchnię. W tak gorące dni pragnienie świetnie gasi kwas chlebowy.

Świętokrzyskie kolędowanie w Muzeum Narodowym

swietokrzyskie_koledowanie_foto
Szopki ze Świętą Rodziną w scenie adoracji oraz utrwalone w rzeźbie prastare obrzędy kolędowania można będzie obejrzeć na wystawie Świętokrzyskie kolędowanie, która zostanie otwarta 22. grudnia w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Konfrontacje Antropologiczne w Płocku

konfrontacje_antropologiczne_1_plakat
Kulturowe mistyfikacje. Muzyka wiejska to temat pierwszego spotkania z cyklu "Konfrontacje Antropologiczne" w Muzeum Mazowieckim w Płocku. O ludowym kanonie muzyki wiejskiej oraz jej współczesnej kontynuacji będą dyskutowali 15. listopada dr Zbigniew Benedyktowicz, prof. Andrzej Bieńkowski i dr Tomasz Nowak.

Trzy oblicza Ameryki - Pernambuco na Bielanach

Brazylia, Peru, Wenezuela... Dzika przyroda, równikowe lasy, odmienność kultury i obyczajów. Świat się zmniejszył ale mimo to takie nazwy jak Pernambuco, Machu Picchu, Ukajali, Orinoko wciąż budzą dreszczyk emocji i podniecenia. 10. października będzie można skonfrontować swoje wyobrażenia na temat Ameryki Południowej w Bielańskim Ośrodku Kultury w Warszawie.

Wesele w Warszawie, czyli Dni Dziedzictwa Słowiańskiego

dni_dziedzictwa_slowianskiego_wesele_2009
Stoiska z biżuterią, wyrobami z lnu, prezentami ślubnymi, haftami i wycinankami staną od rana 26. września przed Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, zwiastując odbywające się w środku Dni Dziedzictwa Słowiańskiego. Hasło tegorocznej edycji: Wesele.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość