Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

Generał Nil

Kandydaci do Orłów 2010 w Kinie Charlie

przeglad_orlow_2010_plakat
Przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2010 odbędzie się w łódzkim Kinie Charlie od 8. do 23. stycznia. W tym czasie widzowie będą mogli obejrzeć 29 polskich produkcji, które zostały zrealizowane w ubiegłym roku. Uroczysta ceremonia wręczenia Orłów 2010 planowana jest na 1. marca.

Kinematograf i inne produkcje Platige Image na festiwalu w Gdyni

kinematograf_plakat_fpff2009
Prezentacja najnowszej animacji w reżyserii Tomka Bagińskiego Kinematograf odbędzie się 14. września podczas ceremonii otwarcia 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film miał światową premierę 8. września na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uczestniczy w konkursie filmów krótkometrażowych.

Generał Nil wraca do kin

General_Nil_plakat
Generał Nil - najnowszy film Ryszarda Bugajskiego, reżysera głośnego Przesłuchania - będzie konkurował o Złote Lwy 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (14-19 września 2009). Widzowie, którzy do tej pory nie widzieli filmu i w tym roku nie przyjadą do Gdyni, mogą spodziewać się dodatkowych projekcji w kinach całej Polski.

Statuetki Polski Walczącej dla twórców Generała Nila

General_Nil_plakat
Twórcy filmu Generał Nil zostaną uhonorowani statuetkami Polski Walczącej przyznanymi przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. W ten sposób członkowie organizacji zrzeszającej byłych żołnierzy AK chcieliby podziękować za powstanie filmu o generale Auguście Emilu Fieldorfie, legendarnym dowódcy Kedywu AK. "To właśnie w osobie w osobie generała Fieldorfa dostrzegamy te wartości, które winny stać się drogowskazami dla obecnych, ale i przyszłych pokoleń" - podkreślają weterani.

Generał Nil - przywracanie pamięci

General_Nil_plakat
Portret generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” zostanie odsłonięty 17 kwietnia o godz. 11.30 przed aresztem śledczym więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Uroczystość ta oraz przygotowana specjalnie w tym celu podobizna Fieldorfa wpisują się w program działań promocyjno-edukacyjnych Narodowego Centrum Kultury, prowadzonych w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

"Nil" nie mógł zrozumieć zła - wywiad z Olgierdem Łukaszewiczem

Olgierd_Lukaszewicz_Gen_NIl
- "Nil" przede wszystkim wierzył w przetrwanie i w etos łączący żołnierzy przedwojennych oraz tych w PRL-owskiej Polsce (...) Dla niego to po prostu niemożliwe, aby można go było oskarżyć o współpracę z Niemcami. To byłby czysty absurd - mówi Olgierd Łukaszewicz - odtwórca tytułowej roli w filmie Ryszarda Bugajskiego Generał Nil.

Generał musiał umrzeć - wywiad z Ryszardem Bugajskim

Ryszard_Bugajski
- Jest to przede wszystkim historia tragiczna. Generał Fieldorf został przecież skazany na śmierć przez powieszenie, co jest niezwykle upokarzające dla oficera. Zrobiono to jednak specjalnie, właśnie w tym celu. Mimo to nawet przez tak haniebny sposób egzekucji, władzy ludowej nie udało się całkowicie wymazać tej postaci z naszej historii - mówił jeszcze przed powstaniem filmu Generał Nil jego reżyser Ryszard Bugajski.

Kim był generał Fieldorf

august_emil_fieldorf_foto
Fieldorf? Kto to jest Fieldorf? - takie pytanie zadaje Bolesław Bierut w najnowszym filmie Ryszarda Bugajskiego zatytułowanym Generał Nil. Dzisiaj dawna Aleja Bieruta na warszawskim Gocławiu to... ulica Fieldorfa. Kim był generał Fieldorf?

Artur Rojek zaśpiewał o "Nilu"

general_nil_gal2
Artur Rojek, lider zespołu Myslovitz, skomponował i zaśpiewał balladę "Mój Tata Generał", inspirowaną postacią generała Augusta Emila Fieldorfa, pseudonim "Nil". Najnowsza piosenka jednego z najpopularniejszych polskich muzyków rockowych powstała z myślą o akcji społeczno-edukacyjnej "Generał Niepodległej".

Generał Nil - zdjęcia z planu

Sceną powrotu z sowieckiego zesłania do wytęsknionej ojczyzny rozpoczyna się dramatyczna opowieść filmowa o generale Emilu Fieldorfie pseudonim "Nil". Historia, którą pokazuje w filmie Ryszard Bugajski, to próba rekonstrukcji ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu AK. W rolę generała wcielił się jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Olgierd Łukaszewicz.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość