Środa, 2017.04.26 Marii, Marzeny, Ryszarda
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. kwietnia

26. kwietnia

Dzień Drogowca i Transportowca

Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej

Święto Narodowe Zjednoczonej Tanzanii

Świeto Lasu

Gdy w kwietniu ciepłe deszcze padają,
pogodną jesień zapowiadają.

1798 - urodził się francuski malarz romantyczny Eugene Delacroix. Jego najsłynniejszym dziełem jest obraz Wolność wiodąca lud na barykady;

1888 - urodził się angielski poeta, dramaturg i krytyk literacki Thomas Stearns Eliot, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948;

1925 - pośmiertnie została wydana powieść Frantza Kafki Proces.

Więcej w kalendarium »

Happening

Karolina Breguła - poszukiwaczka miejsca sztuki w codzienności

Karolina Breguła (ur. 1979) - artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i doktorantka tej uczelni. Bada nieprofesjonalnych odbiorców sztuki i ich relację z dziełem. Szuka miejsca dla sztuki w codzienności i ról, jakie dziedzictwo może odgrywać we współczesnym świecie.

Wirtualne Muzeum Pomarańczowej Alternatywy

muzeum_pomaranczowej_alternatywy
2000 zdjęć i skanów archiwalnych druków, 68 archiwalnych artykułów, 12 publikacji naukowych, 52 fragmenty filmowe, 33 wywiady filmowe z uczestnikami ruchu oraz z historykami i historycznymi postaciami to zasoby Wirtualnego Muzeum Pomarańczowej Alternatywy.

Warszawa przejrzy się w tysiącach luster

Nietypowa instalacja pojawi się 11. i 12. września na Placu Zamkowym w Warszawie. Na chodniku Jezioro luster, złożone z 2500 szklanych tafli, odbije urodę pobliskich zabytków jak i twarze warszawiaków, którzy będą chcieli się w nim przejrzeć.

Noc Kultury w Lublinie

noc_kultury_lublin_2011
Sztukmistrz z Lublina będzie królem karnawału, jaki szykuje się podczas Nocy Kultury z 4. na 5. czerwca. Tej nocy cały Lublin opanują aktorzy, muzycy, uliczni buskerzy, artyści multimediów, tancerze, performerzy i happenerzy, malarze, fotograficy i pisarze. W programie ponad 250 wydarzeń.

Głośne czytanie i róże w Katowicach

swiatowy_dzien_ksiazki_foto
Głośno o książkach - pod takim hasłem odbędzie się 26. kwietnia na przedpolu Muzeum Śląskiego w Katowicach happening z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Podczas akcji każdy będzie mógł głośno przeczytać fragmenty z wybranej przez siebie książki, którą otrzyma w prezencie.

Waldemar "Major" Frydrych

waldemar_frydrych_foto
Twórca i legendarny przywódca Pomarańczowej Alternatywy, główny ideolog tego ruchu, urodził się 8. kwietnia 1953 r. w Toruniu. Jest magistrem historii i historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Znany jest na świecie jako organizator masowych happeningów oraz autor książek i graffiti krasnoludków.

Żywoty Mężów Pomarańczowych w Traffic Clubie

zywoty_mezow_pomaranczowych_okladka
Waldemar "Major" Frydrych opowie o historii Pomarańczowej Alternatywy - największego ruchu happeningowego - podczas spotkania, które odbędzie się 13. grudnia w warszawskim Traffic Clubie. Po rozmowie, którą poprowadzi Magdalena Walusiak, legendarny Major będzie podpisywał egzemplarze swojej książki Żywoty Mężów Pomarańczowych.

Zielonym do góry czyli wiosenny happening w CSW

akcja_kreacja_logo
Zielonym do góry to temat przewodni najbliższej edycji inicjatywy Akcja - Kreacja. Projektowanie na żywo. Happening polegający na zaprojektowaniu przez uczestników akcji budynków ekologicznych odbędzie się 20. marca w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Za co i jak zginął Galileusz?

sprawa_galileusza_logo
W obchodzonym właśnie Międzynarodowym Roku Astronomii, którego patronem jest Galileusz, Centrum Myśli Jana Pawła II postanowiło rozprawić się z mitem tzw. "sprawy Galileusza" i wyjaśnić, że wiara chrześcijańska nie stoi w sprzeczności z nauką.

16. Festiwal Felliniada FeFe w MCKiS

16_fellinada_plakat
Niemal wszystkie dziedziny sztuki - film, muzyka, teatr, a także malarstwo i fotografia - obecne będą podczas 16. Festiwalu Felliniada FeFe w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie od 29. do 31. października. W trakcie imprezy zostaną przyznane dwie nagrody FeFe - Wielka i Mała.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość